Z obyčejné pánve uděláte okamžitě nepřilnavou. Lidé nevěří vlastním očím

S trochou oleje můžete z běžné pánve vyrobit pánev nepřilnavou. Vaše smažené pokrmy budou v bezpečí před přichycením. Postup můžete vyzkoušet i na starším nádobí. Ukážeme vám, jak na to, budete potřebovat jen hodinu času.

Moderní pánve s nepřilnavým povrchem

Většina moderních pánví je už z výroby vybavena nepřilnavým povrchem a příprava pokrmů na nich i jejich údržba je mnohem jednodušší. Podobného efektu můžete docílit i u staršího nádobí. Postup aplikujte na litinové nádobí a bude vám sloužit dlouhá léta.

Litinové pánve jsou po generace prověřeny, dokonce se udává, že čím starší litinová pánev, tím lepší vlastnosti daného kusu nádobí. U moderních pánví musíte o povrch pečovat, některé kusy dokonce nemůžete umývat v myčce nádobí. Abyste nemuseli kupovat novou pánev pokaždé, co se začne její povrchová úprava loupat, postarejte se o starší litinové nádobí.

Úprava litinové pánve

Litinové pánve jsou odolné a dobře vedou teplo. Jsou perfektní pro dušení i pro přípravu steaků. Drobnou bolístkou je, že nemají nepřilnavý povrch. S doporučeným trikem si jej ale můžete na pánvi vyrobit. Budete potřebovat jen speciální olej.

Pro úpravu pánve si pořiďte olej s vysokým stupněm polymerace. To znamená, že se začíná připalovat až při vysokých teplotách. Nejlepším pomocníkem jsou lněné oleje, připalují se nad 170 °C nebo oleje z hroznových jader. Ty se začnou připalovat až při teplotě okolo 300 °C.

Foto: Shutterstock

Olejová vrstva na litinové pánvi

Na čistou litinovou pánev vytvoříte nepřilnavou vrstvu nakapáním dvou lžic lněného nebo hroznového oleje. Vše rozetřete štětcem do stran. Na pánvi musí být jen drobný film, přebytečný olej setřete. Rozehřejte velký hořák a pánev vyhřívejte 20 až 40 minut na střední teplotu. Poté nechejte pánev vychladnout a umyjte ji. Odolný nepřilnavý povrch získáte, pokud postup alespoň čtyřikrát opakujete.

Pánev po ukončení procesu nesmí lepit, jestli lepí, nevyhřívali jste dostatečnou teplotou. Pokud má pánev i litinovou rukojeť, umístěte ji po natření na hodinu do trouby. Dejte ji dnem vzhůru a teplotu nastavte na 230 °C. Během procesu vyhřívání otevřete okno.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments