Česká republika patří k těm šťastným, kde se pacientům s koronavirem daří dobře

Loading...

Počet nakažených v České republice se blíží tisícovce, což je meta, na které už se dá poměrně dobře posoudit, jak se s touto nákazou daří bojovat zdravotníkům. Zejména při srovnání s ostatními zeměmi, kde případů rovněž rychle přibývá.

Epidemie se rozjela v celé Evropě

Zatímco epidemiologická křivka se v jednotlivých evropských zemích příliš neliší a jde tak především o to, kdy v té které zemi epidemie propukla, v případě takzvané smrtnosti, tedy procentuálním vyjádření úmrtí vůči zachyceným případům, jsou dramatické rozdíly.

Dnes už asi každý dobře ví, jak strašlivá situace panuje v Itálii, kde se epidemii nejenže nedaří dostat pod kontrolu, ale kolabující zdravotní systém se navíc nezvládá starat o pacienty s těžkým průběhem. Každý den jich tak bohužel několik set zemře a tyto počty stále stoupají. Počet obětí nemoci Covid-19 v této zemi už přesáhl hranici 4000, což už je výrazně více, než kolik na chorobu zemřelo v epicentru pandemie Číně.

Čtěte také: Koronavirus ukázal, že Itálie má zdravotní systém na úrovní rozvojového státu. Na jihu to bude ještě horší

Podobně nelichotivou bilanci začíná mít také Španělsko, kde se nákaza rozjela sice asi s týdenním odstupem od Itálie, ovšem nabírá prakticky stejnou křivku. Také počet obětí zde dramaticky roste a překonal už hranici jednoho tisíce.

Německo a Španělsko? Stejně nakažených, ale zcela odlišná úmrtnost

Velmi zajímavé je v tomto ohledu srovnání Španělska s Německem. Epidemie se v obou zemích rozjela přibližně ve stejnou dobu. Oba státy mají k dnešnímu dni také plus minus stejný počet zjištěných nakažených. Dramatický rozdíl je ale v počtu úmrtí na Covid-19. Zatímco Španělé už překonali zmíněnou tisícovku, Němci se drží na čísle 68. Smrtnost v Německu vůči Španělsku je tak přibližně 16x nižší.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Vzhledem k poměrně vysokému počtu nakažených v České republice už můžeme srovnat stav s podobně postiženými státy. A v tomto ohledu si vedeme široko daleko nejlépe. Podobný počet nakažených hlásí Dánsko, kde už ale zemřelo 9 lidí nebo Kanada se 12 oběťmi. Jen poloviční počet co ČR pak má například Řecko. Zde už ale nemoci podlehlo 10 lidí.

Český systém zatím zvládá skvěle

Nezdá se přitom, že by se na tom mělo něco v blízké budoucnosti měnit. Český zdravotní systém zatím epidemii zvládá. Většina nakažených má lehký či středně těžký průběh. Vážné případy se počítají v jednotkách. Jeden z nich je kritický a pro tohoto pacienta ležícího ve Všeobecné fakultní nemocnici už je zajištěn experimentální lék Remdesivir. Také on tak má vyhlídku, že se z nemoci dostane.

Čtěte také: Nizozemsko je pokusnou laboratoří. Koronaviru otevřelo dveře dokořán

Jak se ukazuje na příkladech států, kde už epidemie běží rychlým tempem, zásadní je mít dostatek ventilovaných lůžek na jednotkách intenzivní péče. V tomto ohledu je Německo jasně vpředu a je na nápor pacientů ve vážném stavu připraveno. Přesným opakem však je Itálie, kde zdravotní systém nebyl na podobnou situaci připraven a zkolaboval.

Foto: Freepik

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

27
Komentujte

avatar
11 Komentářová vlákna
16 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
23 Autoři komentářů
kerimpadvlkadamTibiPetr Čermák Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
kerim
Host
kerim

kde se pivo vaří…tam se dobře daří