Covid-19 je možné vyléčit kombinací dvou existujících léků za pět dní, ukázala studie

Loading...

Chystané léky na nemoc Covid-19, kterou způsobuje nákaza novým koronavirem, jsou aktuálně asi největší nadějí lidstva v boji proti této pandemii, jež kromě lidských životů spolehlivě likviduje také pracně budované světové hospodářství.

Lék na malárii a antibotikum

Nová studie publikovaná v magazínu International Journal of Antimicrobial Agents přinesla více než slibné výsledky testování dvou už existujících léků. Ve své kombinaci se jeví proti Covidu-19 jako velmi efektivní řešení. Jde o hydroxychlorochin, který dosud působil především jako antimalarikum pod obchodním názvem Plaqenuil, a antibiotikum azitromycin, které můžete znát třeba jako Zithromax nebo Azithrocin.

Čtěte také: Koronavirus ukázal, že Itálie má zdravotní systém na úrovní rozvojového státu. Na jihu to bude ještě horší

Právě tyto dva léky podle všeho výrazně zkracují délku působení koronaviru v těle pacientů. Je možné tak zabránit těžkým projevům nemoci, případně léčbu výrazně urychlit.

Nová studie je cenná v tom, že vědci testovali 30 pacientů s Covidem-19, které rozdělili do tří skupin. Jednu léčili pouze hydroxychlorochinem, druhou kombinací tohoto léku s azitromycinem a třetí skupina byla testovací, tedy léky nedostávala.

Studie v tomto směru navíc není první. Navázala na zjištění z Číny, kde zmíněná kombinace léčiv u koronavirových pacientů rovněž velmi dobře fungovala.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Po pěti dnech se pacienti uzdraví

Studie přesvědčivě prokázala, že určitý efekt má už samotný hydroxychlorochin a postupně tlumí působení viru v těle. Stále však poměrně pomalu. Pokud je ale doplněn o azitromycin, láme se křivka už ve druhém dni léčby strmě dolů a pacient se rychle uzdravuje. Pátý den byli všichni pacienti s touto léčbou zdraví.

Černá křivka ukazuje testovací skupinu pacientů bez podávaných léků, modrá zastupuje pacienty, jimž byl podáván samotný hydroxychlorochin. Zelená potom pacienty, kteří dostali tuto léčbu v kombinaci s azitromycinem. Zdroj: International Journal of Antimicrobial Agents

Jediný problém této studie spočívá v tom, že byla provedena na menším počtu pacientů. Pro certifikaci této léčby, mimo jiné tak, aby ji mohly proplácet zdravotní pojišťovny, bude třeba širšího testování. Výsledky jsou však extrémně slibné, obzvlášť když je dáme do kontextu s úspěchy této léčby v Číně a Jižní Korei.

Čtěte také: Většina lidí používá roušky špatně. Naučte se využít je na maximum

Aktuálně pracují po celém světě vědecké týmy snažící se najít účinný lék proti koronaviru. Nejslibněji se jeví využívání léků, které dříve pomohly v boji proti ebole, SARS, HIV a dalším globálním epidemiím.

Většina států umožňuje podávání těch nejslibnějších léčiv pacientům s těžkými příznaky nemoci. Zároveň se má za to, že postup schvalování léčiv bude maximálně urychlen.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

77
Komentujte

avatar
32 Komentářová vlákna
45 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
59 Autoři komentářů
Eva StříteskáJan SkácelMartaHanaBára Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Marta
Host
Marta

Je to slušný výkon uzdravení za pět dní. Ale řadě z nás, které nás udržují při životě na systémový lupus erytomatodes ten lék nedostaneme !!! Jak si poradí ministr Vojtěch?? Zakázal distribuci do lékáren !! Psala jsem mu osobně !! Patrně má co dělat sám se sebou a nás je v ČR cca 7000 touto nemocí postiženo. Takže nevím?? Tento lék se nedá ničím nahradit. !!!! Naše nemoc je nevyléčitelná .

Jan Skácel
Host
Jan Skácel

Asi bych se zeptal lékaře, co dělat. Nejsem lékař, tak mi to nedávejte za zlé a určitě se jenom na základě mého laického názoru na internetu neřiďte, ale nešlo by krátkodobě potlačit lupus prednisonem, metylprednisolonem nebo jiným steroidem? Než se naše zdravotnictví vzpamatuje.

Hana
Host
Hana

Plaqenuil? Znám jen Plaquenil, kterým se kromě malárie léčí závažná onemocnění, jako systémový lupus erytematodes nebo revmatoidní artritida. Vzhledem k tomu, že byl tento lék stažen z lékáren, je nedostupný pro ty, kteří ho dlouhodobě užívají a potřebují pro to, aby se nemoc radikálně nezhoršila.

Eva Stříteská
Host
Eva Stříteská

lék stažen nebyl ale smějí ho předepisovat jen revmatologové a alergologové.Já jsem si lék napsala pro sobe s razítkem interního lékařství,které může psát téměř všechno a v lékarně u Maxe mně ho nevydali.Kdybych šla do nemocniční lékarny možná bych ho dostala.