Některé domácnosti mají doma velkou past na elektřinu

Zdražení energií se netýká všech stejně. Každá domácnost má totiž určitý energetický mix, zvolený tarif a také spotřebu, respektive ochotu k úsporám. Je tak pravdou, že vysoké ceny mohou snášet různým způsobem. Hodně přitom záleží především na způsobu, jakým vytápějí svůj dům nebo byt.

Nemalý počet domácností

Bohužel se ukazuje, že může existovat poměrně významný počet těch, kterým se vyúčtování za energie vyšplhá do nečekané výše, a to navzdory zastropovaným cenám. Jak totiž vyšlo najevo, cenové stropy jsou nastaveny poměrně vysoko a platí na jednotku, tedy obvykle megawatthodinu energie. Pakliže tak má někdo vysokou spotřebu těchto jednotek, může splakat nad výdělkem.

Jde především o případ domácností, které topí elektrickými přímotopy. Dle údajů Energetického regulačního úřadu jich není zrovna málo. Činí přibližně patnáct procent všech domácností. Pakliže vezmeme za celkový počet všech domácností 5,3 milionu, mluvíme asi o 800 tisících domácnostech.

V minulosti si lidé elektrická topení instalovali do svých obydlí poměrně ochotně. Zejména v devadesátých letech byla velmi oblíbená. Mluvilo se o tom, že jsou ekologická a elektřina v podstatě až dosud zlevňovala. Přestože tak nebyla levná jako plyn, instalace elektrických topení byla zase jednodušší. Navíc bylo možné využívat takzvaný noční proud. Volili je tak často lidé v horských a podhorských oblastech.

Foto: Shutterstock

Nehezký propočet

Teď se jim to ale vymstí. Zatímco dříve elektřina stála nějakých 60 haléřů za kilowatthodinu, dnes je desetkrát tolik, a to i s cenovým stropem a bez daně. Například pro domácnost, která spotřebuje kvůli elektrickému topení třeba 20 megawatthodin ročně, to bude včetně daně znamenat, že bude muset zaplatit i 200 tisíc korun.

Takovou spotřebu přitom lidé skutečně mohou mít, protože tento způsob vytápění se dnes nachází hlavně ve starších domech, které mají značné úniky tepla.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Viliam
Viliam
1 rok

Ano, jako už opakovaně s námi svou politikou vláda vybabrala. Řeknu-li to slušně. V 90. letech, budeme jako v Německu, čisté topení elektrikou. Všichni si koupili přímotopy. A rup stréca přes véca, elektrika šla s cenou nahoru i díky tunelu se solary. Tak potom raději ekologický plyn. A nanovo. Plyn není strčte si ty nové plynové kotle do …. Hned vedle těch přímotopů. Takže teď můžeme čekat nějakou další levárnu. Protože původní spolehlivé kotle a kamna vyměnili za zásobníkové automaty na pelety.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Viliam

Proč mají flastenci ze všeho a pořád strach?

Pavel
Pavel
1 rok

Východiskem je okamžité stažení naší elektřiny z lipské burzy a okamžité zastavení nákupu podvodných emisních povolenek, které předtím skoupili němečtí spekulanti. Za nákup elektřiny z lipské burzy dávat vysoké exemplární pokuty a též za nákup emisních povolenek by měl následovat tvrdý trest. Tím pádem by ihned byla elektřina mnohokrát levnější, protože bychom naši levnou elektřinu kupovali přímo od našich výrobců. Základem žití a chodu ekonomiky pro naši společnost je levná elektřina. Jsme jedním z největších výrobců elektřiny, máme nadbytek naší levné elektřiny v řádu desetihaléřů a přesto anebo právě proto nakupujeme naši elektřinu na lipské burze padesátkrát předraženou, aby se… Číst vice »

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Někteří lidé neumí číst, jiní číst umí, ale nechápou význam písmenek a slov a pak šíří nesmysly o nákupu energií přes Lipskou burzu.

Okamžitě tyto voliče nahnat na základku ať se po práci u pásu po večerech naučí chápat psaný text a když ne, ať dostanou poručníka! Není normální aby se někdo takový dožadoval odstoupení vlády.

Pavel
Pavel
1 rok

Někteří lidé nemohou šetřit tím způsobem, že do rána prochladnou a druhý den zemřou. Jde o lidi vážně nemocné, tedy kardiaky a další osoby s totálně destruovaným termoregulačním systémem těla. Šetřit se má, ale rozumně. Navíc jsme nuceni šetřit na základě gaunerství prosazovatelů nesmyslných dogmat z gretensko-klimatické věrouky, jako např. dogma o uhlíkové neutralitě. Ničení výdobytků lidské civilizace a ničení zdraví a lidských životů pod rouškou prosazování jakýchsi klimatických opatření na základě podvodného projektu Green deal je bezprecedentní zločin.

Tomáš
Tomáš
1 rok

“Takovou spotřebu přitom lidé skutečně mohou mít, protože tento způsob vytápění se dnes nachází hlavně ve starších domech, které mají značné úniky tepla.”
Ano, hlavně o tom to je. Jestliže si někdo ani po 30 letech nedokázal spočítat, že se mu (kvalitně provedené) zateplení dlouhodobě vyplatí, tak dobře mu tak. Samozřejmě tím mám na mysli soukromé domy. Nicméně, pokud je mi známo (před cca 15 lety jsem v tomto oboru pracoval), tak největší objem zakázek na zateplení domů představovaly především bytové domy.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Inu, u nás na vsi majitelé starých rodinných domů vyměnili okna, zateplili, vyměnili kotle na pevná paliva za plynové kondenzační (mnozí s dotacemi) – a – k čemu jim to teď je? 😛

René
René
1 rok

Postavit článek na přes 30 let staré historii ? Ti, co si pořídili kdysi dávno přímotopy, si samozřejmě tuto technologii ponechali kvůli relativní výhodnosti NT (kdysi dávno o hodně výhodnějšímu proti VT), a také ze zvyku a hlavně spousta z nich má lokální vytápění (zatajené, aby nepřišli o NT) 🙂

Monika
Monika
1 rok

Past je tahle vláda zatropovali ceny příliš vysoko!Že na to lidé nebudou mít je nezajímá!

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Monika

Moniko, odkud jste?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Za práci dostáváte mzdu a z té mzdy si koupíte energie, jídlo, oblečení a další. Pokud ne, najděte si jinou práci a přestaňte dělat otroka. Středula, Babiš a Okamura mají dost i bez vás, už jim nemusíte plnit korýtko.

Danielova Eva
Danielova Eva
1 rok

A kde na to lidi vezmou peníze? To bude víc jak polovina lidí bez energie. A nebude to přitom jejich vina. Za tohle setsakra nese někdo zodpovědnost. Ale obyčejný lidi určitě ne.