Jedna z největších firem v Česku varovala. Obrovský průšvih, to tu ještě nebylo

Po domácnostech sužovaných vysokými cenami elektřiny a plynu se začínají ozývat také velké firmy, které jsou pilířem místní ekonomiky. Děje se tak poté, co vyšlo najevo, že jim stát nemíní pomoci podobně jako menším podnikatelům.

Někdo to musí řešit

Jenže ceny energií si nevybírají a společnosti je musí platit. Jsou přitom stále vyšší spolu s tím, jak různým podnikům končí jejich fixace. V některých případech dosahují třeba i dvanáctinásobku toho, co byly firmy zvyklé platit.

Je přitom velmi bláhové tento problém podceňovat a domnívat se, že velké firmy si ho vyřeší samy. Ony to učiní, avšak Čechům se to vůbec nemusí líbit. Pokud mají velkou tržní sílu, potom mohou významně navýšit ceny. A opět tak přenést zátěž na domácnosti. Případně se mohou rozhodnout k radikálnímu kroku a zemi úplně opustit. Půjdou tam, kde budou mít možnost vyrábět s pomocí cenově dostupných energií.

Nejnověji o velkých problémech promluvil šéf společnosti Kofola, Jannis Samaras pro server Seznam Zprávy. Podle něj je současná situace zrádná. Firma sice měla skvělé výsledky, ale nejen ona se řítí do velkých potíží, které už jsou teď vidět. Opakovaně zdražovala svou produkci, ale ani tak nedokázala pokrýt zvýšené náklady, které jsou na všech frontách. Ať už jde o energie, oxid uhličitý nebo sklo.

Foto: Shutterstock

Firmy se bojí mluvit

Podle Samarase se řítíme do obrovského průšvihu. Je potřeba, aby stát teď celou situaci aktivně řešil, a to komplexně, nejen z hlediska zastropování cen. Bohužel se ale zdá, že stát neřeší ani ono zastropování pro velké firmy.

Šéf Kofoly také tvrdí, že firmy jsou na tom mnohem hůře, než se zdá. Většina z nich se totiž obává o problémech veřejně hovořit, aby jim to dále nějakým způsobem neuškodilo. Nakonec se to může celé sesypat velmi rychle.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Volili partaje z vládní pětikoalice, tak ať si nestěžují. Zásadní problém tkví v zeleném šílenství a v eurohujerizaci naší energetiky. A tak, ač máme přebytek levné el. energie, tak nakupujeme naši levnou elektřinu padesátkrát předraženou na lipské burze. To by nevymysleli ani kocourkovští. Lipskou burzu nám byl čert dlužen. Měli bychom okamžitě stáhnout naši elektřinu z lipské burzy. Též nakupujeme předražené emisní povolenky, které předtím skoupili němečtí spekulanti. Prodej odpustků, které ostře kritizoval Jan Hus, je nevinnou hrou proti povinnému placení emisních povolenek – jde o bruselský racketeering. Nechápu proč se vláda nechá vydírat a povinně platí “výpalné” v podobě… Číst vice »

Drobino
Drobino
1 rok
Reply to  Pavel

cca 95% energie prodava CEZ primo dodavatelum asi jen 5% prebytku na burzu tak ted si znovu prectete nejakou hnupinu a pak to roznasejte dal. https://www.denik.cz/energie/burza-s-elektrinou-v-lipsku.html Hlavne tento web urceny pro klickbait dal radne podporujte.

petroš
petroš
1 rok

Ono zdražovat můžete ale v určitou chvíli člověk přejde jinam. Taky jsem měl rád kofolu a pil jsem ji i v restauraci ale jak zdražili tak jsem přešel na jiné. I s energiemi udělal jsem krb fotovoltaiku, fototermiku nějaké vnitřní zisky a příští rok už energie nepotřebuji. Jídlo mohu na zahradě zasadit i když škoda že se skleníky zrušily. Slepice mám vlastní. Auto řeším elektro ale teď přimícháván vodík do paliva dokáže to rapidně snížit spotřebu. Každý by neměl hrabat ale dívat se i na lidi