České obchody prodávají extrémně nebezpečný nápoj. Lidé ho kupují na kvanta, aniž to tuší. A zničehonic je zle

Jedna věc je to, že se v České republice tradičně prodávají poměrně nekvalitní potraviny, které se nedají příliš srovnávat s tím, co je k mání třeba v Německu. Často dochází také k tomu, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalí závadnou potravinu, která musí být stažena z trhu.

Tohle tu ještě nikdy nebylo

V tomto případě jde ale o něco úplně jiného. Na český trh totiž dorazil milovaný nápoj, který se šíří všude po světě. Možná jste ho vůbec nezaregistrovali, jelikož nepatříte do cílové skupiny dětí a teenagerů. Pro ně se rozjela naprosto masivní reklamní kampaň formou nejrůznějších influencerů a youtuberů, kteří o nápoji Prime pějí ódy, ale schválně mlčí o jeho značných negativech.

Nebezpečnost tohoto nápoje tkví mimo jiné i v tom, že je neznámý a mnozí si ho mohou splést s limonádou nebo jiným energetickým nápojem. Tento je však mimořádně silný. Další problém spočívá v tom, že lidé často ani netuší, že ho jejich ratolesti konzumují, a to ve zvýšené míře.

Rozbory přitom ukázaly, že nápoje značky Prime obsahují obrovské množství kofeinu. V případě některých druhů jde až o 200 miligramů této látky. Pro srovnání, to je dvakrát tolik, co najdete v Red Bullu, šestkrát více než v Coca Cole a čtyřnásobek toho, co obsahuje poměrně silná italská káva.

Foto: Shutterstock

Je třeba regulace

Jde o obrovskou nálož, kterou si přitom konzumenti vůbec neuvědomují, jelikož je v nápoji také obrovské množství cukru. Ten je zde přitom v roli jedné z nejméně závadných látek, které nápoj obsahuje. Kromě jiného tu jde totiž o to, že pokud takový drink vypijete, dostanete do těla nějakých 700 miligramů draslíku, který enormně zatíží vaše ledviny.

Obrovský problém s nápoji Prime hlásí i české školy. Podle některých učitelů ho konzumuje už většina dětí. Někdy jsou pod vlivem vypití vidět i změny v chování. Přinejmenším se vám může stát, že po takovém nápoji prostě neusnete. Někteří jsou přitom schopni vypít i dvě tři plechovky.

Čtěte také: České obchody prodávají otřesné maso. Raději si kvalitu ověřte doma pomocí párátka

Jedinou bariérou ještě masivnějšího rozšíření je zřejmě cena Prime, která je vyšší. Podle odborníků by se ale měly postavit další, a to velmi rychle, jinak si zaděláváme na nemalé potíže. V některých zemích ostatně platí zákaz prodeje energetických nápojů lidem do 16 let a je namístě, aby něco takového bylo zavedeno i v České republice.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments