Řekli, kolik dostanou důchodci přidáno od 1. ledna 2024. Celých 4320 Kč, ale jim to vůbec nestačí

Důchody se za posledních deset let vyšplhaly do neuvěřitelných výšin. Vždyť ještě v roce 2013 činil průměrný důchod necelých 11 tisíc korun, což byla skutečně nízká částka. Jak si ale dnes může někdo stěžovat na penzi přesahující 20 tisíc korun?

Bylo to moc rychlé

Jedna věc je navíc průměrný důchod, který mohou do určité míry zkreslovat vysoké penze. Druhou věcí je potom to, kolik dostává většina seniorů. A dnes zkrátka platí, že více než osmdesát procent z nich si přijde na částku přesahující 18 tisíc korun měsíčně. O tom nemohla být před deseti lety ani řeč. Navíc, pokud se podíváte na tempo růstu důchodů, jaké bylo do té doby, a pokud by se v něm pokračovalo, měl by dnešní důchod být někde na úrovni kolem 15 tisíc korun.

Jenže nárůsty se doslova utrhly ze řetězu a některé garnitury si důchodce začaly vyloženě kupovat. Bohužel to došlo tak daleko, že důchodový systém přestal těmto skokům stačit, a teď se musí vše předělávat. Nebudou na to přitom doplácet již současní penzisté, nýbrž ti budoucí, což je poměrně velká nespravedlnost, když uvážíte, že jsou to právě oni, kdo dnešní vysoké penze platí. Oni už je ale mít nebudou.

Proto je zvláštní, že teď ze strany důchodců nezaznívají solidární slova, ale naopak stížnosti na to, že od 1. ledna 2024 vzroste důchod o pouhých 360 Kč měsíčně, tedy nějakých 4320 Kč ročně. Většině se to zdá být jednoduše málo, jelikož si zvykli na tisícové nárůsty, a přitom je to jen návrat k poměrně nadstandardnímu normálu.

Foto: Shutterstock

Pár stovek nestačí

Když jsem tu částku poprvé viděla, myslela jsem si, že je to nějaká mýlka. Že jde třeba jenom o jednu ze tří valorizací, které nás příští rok čekají. Ale ne, oni nám opravdu chtějí přidat jenom 360 korun,” stěžuje si paní Karla. “A teď mi řekněte, co já si mám za ty peníze koupit. To mi pokryje to, že má zase narůst cena elektřiny? Nebo co si za to koupím v obchodě? Vždyť se tam někdy podívejte, co ty věci stojí. To uděláte malý nákup a stojí vás pětistovku.

Čtěte také: Skvělé časy důchodců v Česku končí. Stát si na ně jde posvítit, dostanou méně peněz

Taková je však situace a stát aktuálně bohužel na nic víc nemá peníze. Naopak, i takovýto nárůst je vlastně už nad rámec, jelikož mnohem patřičnější by bylo na nějakou dobu penze zmrazit úplně, jak doporučovali někteří ekonomové.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
52 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Věra
Věra
2 měsíců

Co to píše v článku za blbosti? Více jak polovina důchodců nemá ani 13 000,- těch co mají 18000,- a více není tolik.

Bohumil
Bohumil
2 měsíců
Reply to  Věra

Přesně tak.

Jaroslava
Jaroslava
3 měsíců

Kdo pak dělá zle, měla napsat, že dostali 360 kč a ne tak švihnout částku za celý rok. Je to výsměch při cenách, co se zase všechno zdražilo.

Marie
Marie
3 měsíců

Kdyby nebylo draho a kdyby pořád všude nechtěli po lidech platit velké peníze, tak by vlastně důchodci ani peníze nepotřebovali. Vlastně ty peníze jen tak projdou jejich peněženkou nebo kartou k k jinému majiteli. Takový koloběh. 😄