Zdražování ještě není u konce, prognózuje ČNB

Není v České republice povolanější instituce, která by měla lepší přehled o tom, jaké cenové tlaky a zdražování aktuálně probíhá a jaké se na lidi teprve chystá, než je Česká národní banka. Ta teď zveřejnila nejnovější prognózu, která obsahuje výhled pro českou ekonomiku na další měsíce.

Těžké časy

Nejzajímavější je pochopitelně ta část o cenách, která příliš pozitivního nepřináší. Ačkoliv se už objevily hlasy, že zdražování kulminovalo a nebude zrychlovat, zřejmě byly předčasné. Inflace má totiž dále růst, a to poměrně rychlým tempem.

Do hry se tak vrací hrozivé číslo 20 %. Toho by inflace nakonec skutečně měla dosáhnout. Bude to znamenat, že zboží a služby v české ekonomice budou v příštích měsících v průměru o pětinu dražší než v loňském roce. Jde přitom o skutečně široký průřez a některé položky, zejména pak energie a potraviny, které lidé potřebují nejvíce, zdražují ještě mnohem více.

Snad ještě horší zprávou je, že prognózy ČNB se neustále zhoršují a nikdo neví, kde se to zastaví. Ještě na jaře totiž bankéři předpokládali, že celoroční inflace dosáhne jen 13 %. To je číslo, které se dnes jeví jako z říše snů. Bude to pochopitelně mnohem horší.

Foto: Shutterstock

Vysoké ceny i v dalších letech

Už zaznívají i hlasy, že ani v příštím roce se kdovíjak brzdit nebude. Efekt vysokých cen energií totiž jen tak neodezní a naopak bude přetrvávat. Postupně tak prosákne do dalších sfér ekonomiky, což znamená, že firmy budou muset dále zdražovat a cenovou hladinu tak zvedat.

Centrální bankéři sice předpokládají, že do roka a půl by se inflace mohla dostat ke dvěma procentům, ale ekonomové tomu příliš nevěří. Jakmile se totiž jednou zdražování roztočí do takové míry, jakou vidíme v současnosti, má tendenci klesat jen velmi pozvolně. I v příštích letech tak můžeme vidět inflaci třeba kolem deseti procent.

Češi se už nicméně proti zdražování vydali bouřit do ulic, kde vykřikují, že současné ceny jsou již neúnosné. Je otázkou, co se stane, když se ještě zvýší.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Stát by měl zastropovat ceny potravin,protože už teď jsou některá ne o 20% dražší,ale už o 100%. Neúnosné to je už teď!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Stačí když nemajitel nebude hrabat a zachová aktuální ceny. Vždyť má své voliče rád, tak ať jim chudákům neubližuje.

Last edited 1 rok by Xavier
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Už se těším, jak si Fiala se Stanjurou stěžují, že jim netečou penízky do rozpočtu. Lidi už teď šetří. Každopádně by se měli ti dva začít konečně zajímat o to, jak ukončit ten problém z UA. Zatím vidím jen válečné štváče. A až se nedej bože UA otočí směrem na druhou stranu, zajímalo by mne, kdo nás bude chránit, když veškerá voj. technika skončila na UA.

Xavier
Xavier
1 rok

Jmenuje se to NATO, rusáci z toho mají hrůzu a nechápou jak to funguje. Prý s tím bojují na UA, ale NATO tam ještě nedorazilo 😀

Patrik
Patrik
1 rok

👍

Jaroslava
Jaroslava
1 rok

Už kvůli tomuto titulků by měla odstoupit vláda poslanecká sněmovna i ČNB. Souhlasím a německou politickou, naši politici podléhají diktátu statu byvaleho sovětského svazu. Doteď to byla Ukrajina a teď už se na nás rozpočet dere i Moldavie jedna z nejchudších zemi. A proto to tak je.Jejich valky s Rusy jsou nám podsouvány a jejich dluhy a hospodaření taky.to platí pro nás občany,pro politické elity to nějak nefunguje. Taky je tu masáž o agresivitě Rusů a tím nás ještě i zastrašujíoldavska presidentka si na setkání evropskych lídrů v Praze přijela pro peníze za pobyt Ukrajinců v létě když přes Moldávii… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Jaroslava

Jeden fakt nelze zpochybnit: Rusko napadlo suverénní stát, je tedy agresivní. O ostatních vašich rudých názorech se dá polemizovat.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Potkali jsme Ukrajince v Chorvatsku – byli si užívat na dovolené a chovali se jako prasata – zajímavé…
Jeden fakt nelze zpochybnit – pokud má někdo jiný názor je podle vás “rudý”…dost pitomé

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jaroslava

Chcete zbourat váš dům za dávku 5000,- na dva měsíce? Jste až tak vygumovaná?

Aster
Aster
1 rok

Zdál se mi sen, že se nebe hroutí,
zdál se mi sen, o poslední pouti,
zdál se mi sen, že všechno seberou ti,
v ten soudný den…