Češi si své neprosadili. Elektřina a plyn mohou dále zdražovat

Ačkoliv se český ministr průmyslu snaží všude prezentovat dojednaný rámec opatření v Evropské unii jako svůj velký úspěch, ve skutečnosti Česká republika vůbec neprosadila to, co zamýšlela. Přijaté kroky, které by se měly v blízké budoucnosti implementovat, situaci podle všeho nezlepší a naopak ji mohou ještě zhoršit, jak informuje ve svém článku server Ekonomický deník.

Obrátí se proti nám?

V Evropě by se v blízké době energetická krize měla řešit na třech úrovních. V první řadě to budou úspory ve spotřebě, dále potom daně na nadměrný zisk pro energetické společnosti a ve třetím případě potom přerozdělení takto získaných nebo i jiných peněz domácnostem.

Ve hře je ale také velmi kontroverzní strop na cenu dováženého zemního plynu. Ten by znamenal, že Evropa bude importovat tento zdroj energie pouze za nějakou maximální cenu. Tomu dovozci buď vyhoví, nebo nikoliv. Argumentace je opět taková, že země mající bohaté zdroje nerostných surovin se dnes mohou těšit z nespravedlivě vysokých zisků.

Takové opatření se jeví logicky, ale může se zle vymstít. Cílí pochopitelně primárně na Rusko, které v takovém případě může přestat plyn do Evropy zcela dodávat. Jeho reálná cena potom ještě více vyletí a zbylí importéři, jako třeba Norsko nebo USA, budou moci dodávat za ještě vyšší ceny. Ovšem nebudou mít zřejmě dostatek kapacity, a tak plynu může být velmi málo.

Foto: Shutterstock

Nejisté řešení

Nevyřešila se ani vysoká cena elektřiny. Ta může ve skutečnosti dále růst. Dopad na domácnosti a menší firmy bude spočívat v tom, že státy budou moci výrobcům elektřiny vzít část zisků a přerozdělit je lidem. Zde je ale určitý problém v tom, že výrobci prodávají elektřinu na rok i více dopředu. Je otázkou, zda nedojde k nepříjemné spirále, kdy státy sice budou těmto firmám odebírat prostředky, ale ony pak budou elektřinu prodávat stále dráže.

Zatím není zcela jasné, jak vše bude implementováno v rámci České republiky, ale je tu stále velké množství otazníků a nezdá se, že by energetická krize byla vyřešena. Mimo jiné i proto, že pomoc se netýká velkých firem. Ty mohou začít v důsledku vysokých cen energií krachovat a ve velkém propouštět.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Možná už lidem konečně dojde,že sankce,který odstartovala Amerika,poškodí jen Evropu a Americe namastí kapsu. Je to válka Ameriky proti Rusům,na který pohoří jen Evropa. Díky Ameriko,za vše,hlavně za drahý plyn,který dodáš…možná 👍

Jan
Jan
1 rok

Z cele te situace plyne jedince: ” chcemeli skutecne změnu, nevolte nikoho kdo sedel ve vlade poslednich 30 let, chodte na shromazdeni kde se jasne verejnost vymezuje od kroku stavajicich vladnich hujeru, chtejme predcasne volby!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jan

Takže volit jednotné rusko?

Novák
Novák
1 rok

Všude to jde, jen u nás nikdy. Chce to vyměnit tuto neschopnou vládu, za tu, která to vyřeší, ze dne, na den. Tak jak to vyřešili všude v Evropě.

vytrtkali nás
vytrtkali nás
1 rok

je jasné že těm vyděračům s usa se dobře daří tu evropu položit na lopatky

Tereza
Tereza
1 rok

Tak zase nás může hřát u srdce, že jsme si na ukrajinských bilbordech mohli přečíst hřejivé slovo “Dík” no a to dokonce v naší mateřštině!!! 👍To člověka hned zahřeje, že ani svetr nebude třeba… Navíc Ukrajinci evidentně válku vyhrávají na všech frontách, tak co?😏 Jejich občané se konečně vrátí domů a Putin zase zlevní plyn a bude si rvát vlasy a plazit se před EU…No vy tomu snad nevěříte? 😉😂😂🤣🤣

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tereza

Jedině SPD? Zkusila jste i něco jiného? Možná se vám pak začne dařit 😛

Berti
Berti
1 rok
Reply to  Tereza

Bože, to je neskutečný

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Tereza

Jo to by bylo fajn ale jistě to bude jinak mi všichni to draze zaplatíme 😭

Stanislav
Stanislav
1 rok

Tak hlavně že necháme nikoho padnout

Radek
Radek
1 rok

Naše vláda tvrdí, jak se tím intenzivně zabývá a očividně výsledek nula. Trochu mi to připomíná stejnou propagandu o úspěších a hrdinských vítězstvích 250x za minutu na východ od nás. Bláboly a ani za nehet pravdy.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Radek

Jedině SPD?

Tomas
Tomas
1 rok

No tohle je ale vláda 🤢hnus

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tomas

Chcete tam velkokolchozníka, nebo prodavače popcornu?

Monika
Monika
1 rok

Ja děkuji,radeji vše odhlasim,než abych rvala nehorázně peníze těm nenazrancum a čekala na zadlužení!