Totálně špinavý koberec nikdy nevyhazujte. Existuje fígl, díky kterému bude jako nový

Koberce jsou oblíbené zvláště v designově zařízených domácnostech. Vypadají skvěle, ale jen do chvíle, než se zašpiní. Vybírejte ale pečlivě, a to především ve chvíli, kdy vám doma pobíhají malé děti nebo máte čtyřnohé mazlíčky.

Jak vybrat koberec?  

Hledáte koberec do obýváku nebo do dětského pokoje? Podle toho budete vybírat typ i barvu. K dětem se spíše hodí koberce s kratším vlasem. Některé typy koberců se nehodí pro alergiky, ale koberec z polyamidu nemusí vzbuzovat obavy. Můžete pod něj umístit protiskluzovou položku, pokud jde například o koberec do dětského pokoje. Naopak při výběru do luxusnějších místností se nejspíš zaměříte na koberce s vysokým vlasem, z kvalitních materiálů. Mějte ovšem na paměti, že se z nich případné nečistoty odstraňují mnohem hůř.

Jak vyčistit koberec?

Nejdůležitější je začít s čištěním okamžitě, jakmile k nehodě dojde. Odstraňte skvrny co nejdříve, neměly by zaschnout. Čistěte koberec zásadně od okraje skvrny směrem do středu. Na různé skvrny pak existují různé způsoby čištění.

Jak na skvrny od krve?

Fleky od krve – začněte s čištěním co nejdříve a pokuste se co nejvíce odsát papírovou utěrkou. Když začnete ihned, měla by vám k vyčištění koberce stačit studená voda. Se zaschlou krví je to složitější. Navlhčete krev studenou vodou a pak na ni nasypte sůl. Nechte hodinu až dvě působit a zkuste odstranit studenou vodou a odsát papírovými utěrkami.

Foto: Shutterstock

Skvrny od červeného vína

Velmi častý problém. Opět mějte po ruce papírové utěrky, a co nejvíce tekutiny se snažte z koberce odsát. Na koberec nalijte sodovku nebo perlivou vodu, bublinky by měli špínu uvolnit. Stejně postupujte i v případě, že je koberec politý ovocnou šťávou.  

Na kávu vyzkoušejte jedlou sodu

Postup je podobný, nejprve použijete papírové utěrky. Pak na skvrnu nalijete studenou vodu, posypete ji jedlou sodou, solí, pokapete citrónovou šťávou a necháte působit. Nakonec vysušíte a vyluxujete.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments