V Evropě už se připravují na blackout. Co v takovém případně nastane

Současná situace se v první řadě vyznačuje vysokými cenami energií. Už asi není nikdo, kdo by je neřešil a zdá se, že se alespoň na čas našlo určité řešení, které složité období pomůže překlenout. Jde především o zastropování cen.

Může to skutečně přijít

Jenže už se objevuje další problém. A ten se pojí s otázkou, co když elektřina najednou nebude vůbec. To je přitom situace, se kterou v moderní společnosti prakticky nemáme společnosti, pokud pomineme výpadky elektřiny na pár desítek minut, jež jsou spíše technikálií. Mnozí už jsou ale i v takové situaci nervózní.

A teď si představte, že proud vypadne třeba na několik hodin nebo dokonce dní. Nikdo nebude vědět, co se děje a kdy a zda se to podaří opravit. jak upozorňuje německý server RND, v Evropě už se s tím počítá jako s velmi reálnou možností, na kterou se odpovědní lidé a úřady začínají připravovat.

Ačkoliv energetickou síť vnímáme jako robustní, ve skutečnosti je velmi křehká a její skvělá funkčnost je dána především tím, že na ní každou vteřinou dohlížejí stovky odborníků. Její náchylnost však prohlubuje propojení s dalšími zeměmi, které provádějí nejrůznější experimenty, jako je třeba přechod na obnovitelné zdroje bez dostatečného zajištění těmi konvenčními.

Úřady Evropské unie aktuálně počítají s tím, že může přijít blackout, který zasáhne jen malé množství členských států, ale může se objevit i takový, který v tomto směru vyřadí většinu celého uskupení.

Foto: Shutterstock

Co by se stalo

Pakliže by došlo k postižení jednoho nebo několika málo států, počítá se s tím, že jim záhy dodají elektřinu ostatní země. Horší by to bylo ale v případě, kdyby byl zasažen větší počet zemí, potom by se muselo sáhnout do strategických rezerv. V takovém případě by byl aktivován také český krizový plán. Ten musí být na takovou situaci připraven.

Takový plán počítá s prioritou, aby se elektřina dostala především k domácnostem a do klíčové infrastruktury. Naopak, některé podniky by od ní mohly být na delší dobu odpojeny.

Experti poukazují na skutečnost, že Česko má elektřiny dost. V tomto ohledu je aktuálně nejzranitelnější Německo. Po dramatickém zdražení plynu začali lidé skupovat přímotopy. Pokud je všichni připojí a ještě k tomu si budou nabíjet své elektromobily, zcela reálně hrozí, že dojde k výpadkům. Je však otázkou, zda to nemůže shodit i sousední, tedy českou soustavu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Na to ani nemusí být energetická krize – k tomu stačí jeden patřičně silný a vhodně směrovaný výron koronární hmoty…

Monika
Monika
1 rok

Proč strasite lidi stim,co soudruzi v NDR vymysleli!To je stále samé kdyby!