Odborník odhalil, co musíte okamžitě udělat s okny a nikdo to neví. Ušetřit se tak dají desetitisíce korun

Údržba oken v rámci topné sezóny byla důležitá vždy. Pravdou ale je, že dosud jí mnozí podceňovali, protože chybné nastavení je nijak zvlášť nevytrhlo. Sice zbytečně přišli o tisíce korun, ovšem v době levných energií to zase tak nebolelo. Dnes už se ale nesprávně nastavená okna mohou nebývale prodražit. Rozdíl může dosahovat až desetitisícových částek.

Ideální by pochopitelně byla každoroční revize oken odborníkem. Stojí to sice nějaké peníze, avšak můžete si být jistí, že se vám mnohonásobně vrátí. Revizi je třeba provést minimálně tehdy, pokud máte pocit, že jsou okna uvolněná, špatně se utahují, případně fungují nějak jinak, než jste byli zvyklí. Spoustu toho ale zvládnete sami, aniž byste musel někoho volat.

Okna umyjte

Může se to zdát být zbytečné, ale velmi důležité je mytí oken před zimou. Nejde přitom ani tak o skla, byť i ta by měla být čistá, jako spíše samotné kování a rámy. Těm se totiž obvykle nevěnujeme, ale i tam ulpívá prach a špína, které se hromadí a snižují tak funkčnost a těsnění oken.

Zkontrolujte těsnění

Při mytí oken se vyplatí zkontrolovat rovněž to, zda okna správně těsní. Je možné provést jednoduchý test. Zmáčkněte těsnění a sledujte, co se stane. Mělo by být pružné a vrátit se do stavu, v jakém bylo původně. Každoročně by mělo dojít také k promazání silikonovým olejem. Pakliže si všimnete, že kvalita těsnění už není taková, je třeba ho okamžitě vyměnit. V žádném případě neváhejte, mohlo by vás to přijít draho.

Udržujte kování

Nezapomínejte ani na kování, které je rovněž velmi důležité. Také to musí zůstávat v čistotě a je třeba ho minimálně jednou za rok promazat. Na některých oknech dokonce uvidíte přímo místo, kam je třeba olej nakapat.

Foto: Shutterstock

Změňte režim

Málokdo ví, že okna mají letní a zimní režim, mezi kterými je poměrně jednoduché přepínat. Aktivace toho správného režimu, zejména pak v zimě, vám může ušetřit velké peníze. Jsou k tomu určeny šroubky v oblasti kování.

Nezapomínejte větrat

Mnozí dělají tu chybu, že v zimě vůbec nevětrají, aby nepouštěli ven drahé teplo. To se ale nakonec stejně prodraží, protože vám doma vzniknou plísně. Pravdou ale je, že není třeba větrat konstantně, ale naopak intenzivně a krátce. Vždy na pár minut otevřete okna dokořán.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments