Češky dělají obrovskou chybu s pračkou. Pouští ji totiž klidně 2krát po sobě, opraváři to nechápou

Když se pere, tak se pere. A že zvláště s malými dětmi ty naše pračky dostávají pořádně zabrat. Ale věděla jste, že když spustíte pračku dvakrát a vícekrát po sobě, zaděláváte jí i sobě na slušné problémy? Přečtěte si, jak prát, a hlavně jak neprat.

Proč dát pračce pohov?

Je pochopitelné, že když se nám špinavé prádlo nakupí, házíme jednu pračku za druhou. Avšak toto jednání má negativní dopad na naši pračku. Proč? Pračka obsahuje spoustu součástek, které během praní tvrdě pracují, konkrétně jsou vystaveny tření, vibracím, tlaku, námaze, dále pak změnám teplot. Pokud pračka nedostane čas si mezi pracími cykly odpočinout, její díly se pak mnohem rychleji opotřebují a třeba takový motor nestihne vychladnout. To má za následek kratší životnost pračky či vyšší poruchovost. Jaká další pravidla dodržovat, aby naše pračky prala co nejlépe a vydržela co nejdéle?

Pečlivě roztřiďte prádlo

Prádlo třídíme hlavně podle barvy a materiálu, ale pokud chcete být tou nejlepší pradlenkou, pak se zaměřte ještě na stupeň jeho znečištění a také strukturu a váhu prádla. Dobře roztřízené prádlo se nejen dobře vypere, ale zároveň s vhodně vybraným cyklem pračku zbytečně nezatíží.

Dodržujte dávkování

Další alfou omegou je množství prádla, které plánujete v jedné pračce vyprat. Zaměřte se na to, aby pračka nebyla ani příliš plná (musíte být schopni do ní pohodlně vložit ruku), ani příliš prázdná. Bedlivě dodržujte také dávkování pracích prostředků. Mnoho českých žen se řídí zásadou „raději víc, než míň“, což je chyba. Věřte výrobcům a následujte jejich rady. Pak nedochází k zbytečnému zatížení pračky přebytečnou chemií.

Foto: Shutterstock

Zvolte vhodný prací cyklus

Je-li spokojená pračka, jste spokojení vy. Proto ji používejte správně. Jednou z důležitých věcí je odpovídající volba pracího cyklu a také teploty. Jedině když perete tak, jak máte, pračka nedostává zbytečně zabrat.

O pračku pečujte

Pračku pravidelně čistěte. Zvenku otírejte hadříkem, jednou za dva týdny důkladně umyjte dávkovač na prací prostředky a jednou za pár měsíců zkontrolujte filtr, při hlášení potíží i vypouštěcí hadici. Takto opečovávaná pračka se vám odmění dlouhou životnosti a voňavým, čistým prádlem.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
5 měsíců

Tak to abych svojí starou pračku každý den hladila, protože pere bez závady a calgonů už 26 let, často i 4 – 5 krát po sobě. To mě s novou pračkou budou tedy čekat smutné časy nebo je článek blbost.

Radek Havelka
Radek Havelka
5 měsíců
Reply to  Jana

Je to blbost. Ale i paní redaktorka platí složenky.

Martina
Martina
5 měsíců

To jsou zase kecy

Ivona
Ivona
5 měsíců

Za svůj život mám třetí pračku. První dvě mi vydržely 20 let. Tu třetí jsem si koupila letos v dubnu.