Drsná podpásovka na Čechy. Stát jim okamžitě likviduje největší finanční výhodu, kterou měli. Domácnosti ztratí velké peníze

V této složité době by české domácnosti potřebovaly spíše finančně vyztužit a přinejmenším se moci spolehnout na platná pravidla, která jsme tu měli desítky let. Ale ne, stát se rozhodl, že všechno možné od příštího roku překope. Také jemu totiž docházejí peníze, a od koho jiného si je vzít, než právě od domácností.

Mělo to být úplně naopak

Proto došlo i na zlatý grál v rámci spořicích produktů, kterým není nic jiného než stavební spoření. Jde o jeden z mála finančních instrumentů, který se těšil ze státní podpory. Pakliže jste splnili podmínky, měli jste nárok na podporu ze strany státu.

Nejprve se jednalo o 4500 Kč, což bylo velmi zajímavé, protože to tvořilo velkou procentuální část z částky ve výši 20 tisíc korun, kterou bylo pro zisk tohoto bonusu třeba složit. Následně byla podpora snížena na 2000 Kč, kde se nacházela dlouhou dobu a kde si na ni domácnosti zvykly.

Selský rozum by přitom říkal, že vlivem inflace a obecně znehodnocování peněz by se tato podpora měla spíše navyšovat. Jenže stal se pravý opak. Ministerstvo financí se rozhodlo stavební spoření velmi výrazně potlačit. Zprvu koketovalo dokonce s tím, že státní podporu zcela zruší, ovšem nakonec se rozhodlo postupovat salámovou metodou.

Foto: Shutterstock

Využijte jiné produkty

Od příštího roku se tedy příspěvek sníží na pouhý 1000 Kč, přičemž v kuloárech už se šušká o tom, že by měly následovat další kroky a skutečně postupný zánik tohoto příspěvku, což by takzvané “stavebko” dosti výrazně znevýhodnilo.

Češi přitom tento finanční produkt milují a v celé zemi jsou stovky tisíc až miliony smluv. Některé domácnosti si ho zakládají na všechny své členy. Pokud jsou tedy například čtyři, dosud kasírovali 8000 korun ročně. Od příštího roku to budou už pouhé 4000 Kč. A dále? Kdo ví.

Čtěte také: Jde to do kytek. V obchodech dochází klíčová potravina. Lidé nakupují, co to jde, dokud na to mají ještě peníze

Argument ministra financí je takový, že dnes už stavební spoření neslouží svému původnímu účelu, ale lidé ho používají hlavně coby výhodné odkladiště pro volné prostředky. A k tomu mohou přeci používat jiné produkty, jako je například spořicí účet nebo termínovaný vklad. Pravdou je, že dosud se jim na příspěvky skládali všichni daňoví poplatníci, což může být poněkud nefér.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav Novák
Stanislav Novák
7 měsíců

Osobně bych zrušil veškeré podpory stavebního i důchodového spoření. Je to jen podpora bank. Banky by měly dávat takové úroky, aby se spoření vyplatilo. Co je mi platná státní podpora, když mi za minulý rok prodělal důchodový fond České spořitelny 5000 Kč. Ještě si vezmou za vedení účtu přes 300 Kč. Stát by ušetřené peníze mohl dát na sanaci důchodů a na důchody v příštích letech.

Čermák V.
Čermák V.
7 měsíců

Nejhorší je,že elektrikář Stanjura překope co se dá,traktorista Jurečka oškubal důchodce.
Opakují se 50léta,když byla zakládání družstva,nemakačenkové a neználci se dostali do vedení a zrujnovali to,co stáří zemědělci vybudovali.Tato vláda taktéž boří a likviduje vše dobré a ještě jsou za to vysoce placení a bez žádné osobní odpovědnosti k veřejným financím.