Kuře stojí dnes i 500 korun. Pravda, bio, ale…

Obzvlášť v porovnání s okolními zeměmi vychází Česká republika co do cen potravin skutečně velmi draho. I když například Němci mají mnohem vyšší platy, potraviny v jejich obchodech zdaleka nestojí tolik, co daty. V Polsku jsou potom ještě výrazně levnější.

Tohle někdo přehnal

Bohužel se nezdá, že by se situace zlepšovala. Podle některých ekonomů, jako je například Lukáš Kovanda, zneužívají místní obchodní řetězce situace přespříliš. Své zákazníky prý doslova holí jako ovečky. Ti se totiž často nechají a předražené potraviny stejně koupí. Až se tomu sami obchodníci diví. A tak zkusí zdražit ještě více.

V poslední době se však řada lidí nad cenovkami už doslova zaráží. Například obchodní řetězec Albert má v nabídce kuře, které vás snadno vyjde na 500 korun, a to ještě nebylo ani dvoukilové. Není se čemu divit, vždyť za jedno kilo platíte 250 korun.

Pravdou je, že nešlo o úplně obyčejné kuře. Jde o produkt bio chovu, což se na ceně pochopitelně podepisuje. Ovšem je ospravedlnitelné, aby vůbec nějaké kuře stálo takovou částku? Vždyť se z něj nají sotva čtyři lidé a ještě je třeba započíst přílohu, stejně jako práci. Není už pak lepší dojít si na jídlo do restaurace, i když i tam se zdražuje.

Kuřata nicméně zdražují obecně. Dnes už je spíše výjimkou, abyste ho koupili pod dvě stě korun za kus, což bylo dříve naprostým standardem. Celé kuře se ještě před rokem dalo pořídit i za stovku. Tyto časy jsou ale podle všeho nenávratně ztraceny.

Foto: Shutterstock

Zlevnění nebude

Lidé se každopádně podivují nad tím, kolik stojí i další položky, které pravidelně vkládají do svého nákupního košíku. Například jedno vejce dnes standardně stojí více než šest korun. To je dvojnásobek oproti stavu ještě před pár měsíci. Za máslo pak dáte 70 korun a za cukr 40 Kč. To jsou svým způsobem nehorázné ceny.

Ceny potravin by se mohly rychle snížit. Stát na to má instrument, a sice snížení DPH. Chvíli to vypadalo, že by se k tomu mohl uchýlit. Teď už se mu ale zase nechce. Lidé proto budou dále trpět pod vysokými cenami, s nimiž jim nikdo nepomůže. Řada z nich už toho má dost, protože si nemůže nakoupit ani to, co chce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Novák
Novák
1 rok

Je to jednoduché, já do Alberta už nebudu chodit nakupovat. Pokud to udělají i ostatní lidé, zmizí z trhu.

Eva
Eva
1 rok

Jak je tohle možné?Kde jsou nějaké kontroly?Řetězce si se zákazníky pohrávají jak kočka s myší.Proc stát nezakročil????Kde na to lidi mají brát????Že se fakt nestydíte,jak je možné,že Německo,kde mají mnohem vyšší platy nemají tak drahé potraviny a co Polsko,tam je to ještě levnější!!!!!Lidé jsou zoufalí a Vám je to úplně slušně řečeno u zadku!!!!!

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Eva

Většina potravin patří Burešovi, tam se ptejte. Chodí ukazovat za kolik to je v Polsku, ale sám napálil ceny. Stát nemůže řídit marže, když to zákazníci nekoupí, cena půjde dolů, dokud jsou ochotni platit, nemají důvod.

Dagmar
Dagmar
1 rok

Dobrý den vážení spoluobčané myslím že se budeme divit co bude kolik stát, prostě náše republika je závislá na plynu a když ten je drahý a nebo i nebude budeme v háji co se týče kuřat málo kdo si uvědomuje že kuřecí líhně jsou plynové nebude plyn nebudou kuřata naše země byla vždy závislá na ruském plynu a dokud si to nepřipouštíme budeme trpět ony ty pózy na úkor vlastních lidí nejsou nic moc …….jsem přímo z oboru vím o čem mluvím tahle vláda nás zažene do bídy a beznaděje.,…

Toscana
Toscana
1 rok

Hahaha. Větší blbost jste nevymysleli? Myslíte ty ruSSký kuřata na fotce? Ještě si k tomu dejte cenovku v rublech. Na ty koruny to vychází opravdu, ale v Moskvě. Jeďte se tam podívat, jaké mají ceny. A to mají zlomek mezd v ČR. A už dokonce zavádí i potravinové lístky. Takže u nás cena kuře 60,- , máslo 44,-. , Cukr 26,-. Pokud jste si nevšimli, ceny jdou dolů. Čím míň lidí nakupují, tím více jdou ceny dolů. Pokud to nechtějí vysypat na skládky. Tak tady okamůrovci nelijte do hlav hovadiny.

Mirek
Mirek
1 rok
Reply to  Toscana

Kde bydlíte? Jedu k Vám nakupovat.

Ladislav
Ladislav
1 rok
Reply to  Toscana

Kde je maslo za 44 a cukr za 26? Nazev obchodu ve ktetem meste nebo vesnici

Adolf
Adolf
1 rok
Reply to  Ladislav

Týpek je úplně mimo.. asi mu produkty kupuje maminka a lže o cenách… to je v ČR běžné 🙂

David
David
1 rok

Co budeme dělat?? Všichni tady umřeme!!!

Ornyl
Ornyl
1 rok
Reply to  David

Všichni těžko