Čeští lékaři proti koronaviru úspěšně nasazují lék za pár korun. Premiér Babiš žádá klinickou studii

Honba za lékem proti koronaviru nabízí celou řadu kuriozit. Jednou z těch největších přitom je skutečnost, že na nemoc Covid-19 podle všeho zabírá i padesát let starý lék, jehož balení stojí pár stokorun. Oproti často zmiňovanému remdesiviru je tak k dostání doslova “za babku”.

Lékaři už Isoprinosine používají

Lék Isoprinosine v našich končinách v posledních týdnech zpopularizoval imunolog a epidemiolog Jiří Beran. Ten uvedl, že spolu se synem covid úspěšně překonal poté, co si naordinoval léčbu právě Isoprinosinem. Ten doporučil také své kolegyni, která léčila nakažené důchodce v domově seniorů v Litovli. Zde onemocnělo několik desítek lidí ve velmi pokročilém věku. Po nasazení tohoto léku přitom všichni přežili. To je oproti jiným domovům důchodců, kde byla smrtnost bohužel vysoká, velký rozdíl.

Přestože Isoprinosine není oficiálně registrován jako lék na respirační choroby a tedy ani na koronavirové infekce, někteří lékaři už ho v boji s Covid-19 vzali za svůj a úspěšně ho pacientům předepisují. “Řada lékařů lék využívá a považuje ho za účinný. Proto chceme provést studii, která označí isoprinosine za lék účinný na covid,” řekl Jiří Beran pro lidovky.cz.

Naráží tak na klinickou studii, jejíž přípravy už oznámil premiér Andrej Babiš poté, co se sešel s odborníky ze zdravotnictví, mimo jiné právě Beranem. Do studie by se měly zapojit české nemocnice, například pražská Bulovka nebo fakultní nemocnice v Brně a Ostravě.

Obchodně nezajímavý lék

Za normálních okolností by si v takovém případě udělal klinickou studii výrobce léku. Jenže po této stránce je to s Isoprinosinem složitější. Vzhledem k jeho stáří už na něj nemá žádný z farmaceutických gigantů exkluzivitu a po celém světě ho vyrábí čtyři desítky firem. Z hlediska opravdu zajímavého obchodu je tento lék tedy nezajímavý. A klinická studie stojí značné prostředky, které se nikomu nechce investovat.

Isoprinosine je postaven na bázi léčivé látky inosin pranobex. Ta podporuje tvorbu takzvaných “natural killers” buněk, které dokáží zastavit množení viru v těle. Do napadené buňky se navrtají a vpustí do ní enzym, který ji zničí. Vlastně jde o velmi jednoduchý mechanismus, který však podle Jiřího Berana velmi dobře funguje na řadu virů, a jak se ukazuje, koronavirus mezi ně také patří. “Výrazně zvýšit hladinu NK buněk se daří už 90 minut od podání. Dvojnásobné hodnoty pak dosahují v pátý den podávání,” vysvětlil Jiří Beran.

Rozhodujícím faktorem je čas

Isoprinosine sice funguje rychle, ale podle imunologa je jedním ze základních předpokladů úspěchu to, kdy se pacientovi podá. Mělo by to být pokud možno co nejdříve. “Měl jsem možnost si prohlédnout klienty domova pro seniory v Litovli, kde se virus vyskytl, a projít si jejich záznamy. Ukázalo se tam, že člověk bez příznaků, avšak s pozitivním PCR testem, by měl isoprinosine dostat co nejdříve, nečekat s tím. V opačném případě to totiž často končilo hospitalizací,” řekl Beran.

Ten dodal také to, že by Isoprinosine teoreticky mohl působit i preventivně. Smysl by to dávalo u zdravotníků a ohrožených skupin obyvatelstva, kterým by se mohla dávat nízká dávka léku. V případě mladých a zdravých pacientů je to však bezpředmětné.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
7 dní

A lék proti blbosti,stále v nedohlednu !!!

Horák
8 dní

na chřípku zemřelo daleko víc lidí a to se tak dramaticky neřeší. Kovid je jen velká bublina

Pepa
Pepa
7 dní
Reply to  Horák

Myslím, že máte špatné informace. Na chřipku podle statistiky umírá ve světě v průměru 500.000 lidí za rok a to bez jakýchkoliv bezpečnostních opatření, na covid-19 opět podle statistiky za 3/4 roku umřelo kolem 900.000 lidí. A to je navíc epidemie “bržděna” zavádění bezpečnostních opatření. Jak by vypadaly počty kdyby k žádným opatřením ve světě nedošlo nechci ani domýšlet… Stále si myslíte, že covid-19 je čajíček a lehčí chřipka?

Jiří
9 dní

“mladých a zdravých pacientů” … trochu protimluv ne ?

Simona
Simona
6 dní
Reply to  Jiří

V čem vidíte protimluv? Autor tím chce říct, že na koronavirus umírají i mladí a jinak zdraví pacienti, tím pádem lidi, kteří nemají žádnou jinou nemoc,než koronavirus. Co je na tom protimluvného? Já tam tedy nic nevidím, zase tu jen slovíčkaříte. Ale přínosnost komentáře je nulová.

Jarek
Jarek
9 dní

To je strašně jednoduché.Mame dostatek nakažených, použijte je, s jejich souhlasem, ke klinické studii.Pokud to dostanu, Covid ,souhlasím, podepisu souhlas.

jááá
jááá
9 dní

Obchodně nezajímavý lék,ano protože je levný,tak namá šanci

Inoz
Inoz
9 dní
Reply to  jááá

Jasne, par stovek za baleni, to je pakatel. Jen jestli cesnek nebo zazvor nebude mit srovnatelne nebo lepsi imunitu podporujici ucinky.Ale to se neda prodepisovat.

remek
remek
10 dní

Isoprinosine je přípravek zvyšující přirozenou obranyschopnost organismu a posilující jeho imunitní odpověď vůči virovým infekcím. Působí zejména na složky buněčné imunity. Má rovněž protivirový účinek.