Vitamín D, zinek nebo lékořice. Odborníci radí, co zabírá na Covid-19

Zatímco na počátku koronavirové epidemie nevěděli ani lékaři, čím zrádnou nemoci Covid-19 léčit, dnes už jsme přeci jen moudřejší. Kromě toho, že díky účinné léčby v nemocnicích mají pacienti výrazně vyšší naději na přežití těžkých stavů než na jaře tohoto roku, už jsou známy i prostředky, kterými se lze koronaviru bránit svépomocí. Ať už v rámci preventivních opatření nebo zmírnění projevů samotné nemoci Covid-19.

Česká lékárnická komora vydala seznam látek, u kterých je prokázáno, že mohou mít příznivý vliv.

Prevence

Pokud jde o virová onemocnění, kam Covid-19 jednoznačně spadá, je třeba si uvědomit důležitou funkci takzvané nespecifické imunity. Tu je možné posílat užíváním řady látek. Je však třeba mít na paměti, že imunita neposílí okamžitě, ale je třeba jednotlivé přípravky užívat delší dobu, a to alespoň tři až pět týdnů.

Vitamín D

Tento vitamín patří mezi ty nejdůležitější vůbec a je přitom studiemi podloženo, že u velké části populace je ve výrazném deficitu. Pouhé 1 % obyvatel České republiky dokáže dostatečné množství vitamínu D načerpat ze stravy. Jeho nedostatek má pak přímý vliv na snížení obranyschopnosti organismu. Je důležitý také pro aktivaci bílých krvinek, takzvaných T-lymfocytů, které mají za úkol rozeznat infikované buňky nebo jiné parazity. Denní dávka vitamínu D podávaného v podpůrných přípravcích by neměla překročit 2000 IU. Tímto vitamínem se totiž můžete také předávkovat.

Betaglukany

Je prokázáno, že preventivní užívání betaglukanů zmírňuje projevy virových infekcí a jejich průběh. Studie zabývající se ovlivněním fagocytózy, hladinou cytokinů a odpovědí na protilátky potvrzují, že podávání betaglukanů významně snížilo příznaky chřipkové́ infekce. Denní dávka však musí být dostatečná. Doporučuje se 250 až 500 miligramů. Užívat je třeba na lačno.

Zinek

Velkou výhodou zinku jsou jeho velké antioxidační schopnosti. Díky tomu zinek ochraňuje lidské buňky a buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Lidské tělo však zinek nedokáže samo vyprodukovat, a tak je třeba ho doplňovat v potravě. Doporučená denní dávka zinku představuje 30 až 50 miligramů.

Selen

Také tento minerál zvyšuje obranyschopnost organismu. Rovněž jde o antioxidant likvidující volné radikály, podobně jako zinek. Doporučená denní dávka by se měla pohybovat od 50 do 100 mikrogramů. Více už může škodit.

Léčba příznaků Covid-19

Hned zkraje je třeba říct, že v tomto případě se nejedná o léčbu samotného onemocnění Covid-19. Na něj jsou zatím krátcí i lékaři, kdy také oni především zmírňují nebezpečné příznaky a snaží se posílit imunitní systém.

Je však možné ulevit si od symptomů nemoci, pochopitelně za předpokladu, že nemá nikterak závažný průběh.

Acetylcystein

Tento lék podporuje odstraňování hlenu z dýchacích cest a zároveň zvyšuje množství glutathionu, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, v těle. Acetylcystein dokáže také výrazně zlepšit buněčnou imunitu, která se ukazuje v boji s koronavirem jako stále důležitější.

Bromhexin

Snížením viskozity a aktivováním řasinkového epitelu podporuje vylučování hlenů. Usnadňuje vykašlávání.

Lékořice hladká

Výtažek z této léčivé rostliny obsahuje látku glycyrrhizin, která velmi účinně zabraňuje replikaci, tedy množení virů. Glycyrrhizin u velmi podobné infekce SARS snižoval přilnutí a vniknutí viru do buněk.
K dispozici jsou léčivé přípravky a léčivé čajové směsi, nebo individuálně připravovaná Mixtura solvens (směs rozpouštějící hleny).

Výtažek z pelargonie

Antivirový účinek této substance je založen na inhibici replikace virů. Výtažek zabraňuje množení virů, a tak působí proti šíření infekce. Výtažek z pelargonie také podporuje nespecifickou imunitu. Může zmírnit průběh infekce i zabránit rozvoji sekundární infekce.

Hořec drsný 

Několik studií prokázalo, že extrakt z kořene hořce drsného (Gentiana scabra) potlačuje růst viru SARS-CoV. V ČR je například registrované léčivo obsahující extrakty z kořene hořce žlutého a výtažky dalších rostlin. Studie nebyly prováděny přímo na covid-19, léčivo může zmírnit průběh onemocnění a zabránit sekundární infekci.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments