ČEZ odhalil parádní fígl, jak ušetřit za elektrický proud. Češi nechápou, proč to neřekl dříve, ušetří spoustu peněz

Ačkoliv na to byli lidé upozorňováni, stejně většinu z nich nakonec překvapilo vyúčtování za elektřinu a plyn, případně rozpis nových záloh, které jsou vše, jenom ne nízké. Češi se jednoduše musí smířit s tím, že doba levných energií je pryč a pravděpodobně se nikdy nevrátí. Doufat můžeme pouze v to, že se ceny nějakým způsobem stabilizují a už nebudou překotně stoupat, což mimo jiné vede k tomu, že lidé vůbec neví, kolik za ně budou platit.

Odebírejte nejlevnější elektřinu

Vedle snahy o nějakou tu stabilizaci však nezbývá než zavést úsporná opatření, a to na všech možných úrovních. Pouze tak dosáhneme toho, že tuto situaci překonáme, aniž bychom si zcela rozházeli ekonomiku.

Velmi zajímavý způsob úspory, který je navíc velmi jednoduchý a může ho dělat každý, odhalila společnost ČEZ. Energetický gigant zveřejnil graf, na kterém ukazuje způsob, jakým se ceny energií v průběhu celého dne mění. Závisí to pochopitelně na tom, jaká je spotřeba. A ČEZ má již vysledováno, že v některých hodinách stoupá a jindy zase klesá. Logicky, čím vyšší je v daný moment spotřeba, tím dražší je také elektřina, kterou v daný moment čerpáte. Naopak, ve chvíli, kdy je spotřeba nízká, může být cena elektřiny dokonce i záporná, protože se spíše hledá někdo, kdo by jí odebral.

Dozvídáme se tedy, že spotřeba a tím i cena elektřiny začíná prudce stoupat v šest hodin ráno. Je docela jasné proč. Všichni se probouzejí a začínají vykonávat činnosti, které zahrnují i používání elektrických přístrojů. Tato špička trvá přibližně do devíti hodin ráno. Poté se lidé odebírají do svých kanceláří, kde už je celková spotřeba spíše nižší a hlavně ustálená, tedy dobře predikovatelná.

Vůbec nejnižší spotřeba elektrické energie přichází mezi druhou a třetí hodinou odpoledne. Potom znovu začíná růst a vrcholí přibližně kolem deváté hodiny večerní. Poté už opět nastává útlum spolu s tím, jak lidé postupně míří do postele.

Foto: Shutterstock

Jak se na tom ušetří

ČEZ proto lidem radí, aby tohoto známého vzorce využili. Ideální by bylo, pokud by energeticky náročné činnosti, jako je například praní či sušení prádla nebo mytí nádobí v myčce, naplánovali na období, kdy je spotřeba nejnižší.

Lze na tom ušetřit i v osobní rovině, pakliže máte smlouvu na nízký a vysoký tarif, který je schopen zohledňovat tyto výkyvy. To však nemají zdaleka všichni. Neznamená to nicméně, že byste se tímto doporučením neměli řídit.

Ačkoliv to na samotném vyúčtování přímo nepoznáte, dnes je více než kdy jindy důležité šetřit v širším celku. Pakliže jako celá země dokážeme cenu elektřiny omezit, přispějeme k tomu, že její cena bude nižší. Nebude jí totiž jednoduše potřeba tolik a začne jí být znovu přebytek, což vede k nižším cenám. Ty se dříve či později odrazí i ve vašem vyúčtování.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda
Jarda
1 rok

Tomu už člověk neuvěří, co se tu objevuje v tomto miléniu za hlouposti. To snad už každý ví, že existuje noční proud a ne jen to…..to si zase nějaký manik z ČEZu vykázal výkon, aby si udržel pozici?

Lojza
Lojza
1 rok

Co to je za blbost. Ano dřív byl noční proud. teď nízký a vysoký tarif. Jenze takovou smlouvu už nedostanete. Teď je pouze jedna sazba. Pokud máte smlouvu na 10kc za KW tak je úplně jedno kdy vás spotřebič je zapnutý. Platíte pořád stejnou sazbu ať je to v 6 nebo 9 hodin. Česká republika je jeden velký energetický podvod

Alex
Alex
1 rok

Já teda zase nechápu ,že jste o tom nikdo nikdy neslyšel, protože já tuhle “novinku” třeba používám dýl jak 20 roků. Mimochodem se to nazývá noční proud…
V bytě mám nastavenej boiler aby spínal jen v těchto časech kdy je elektřina levnější.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Alex

Dříve noční a denní proud, dneska nízký a vysoký tarif. Nízký tarif můžete mít jen za určitých podmínek – vy je splňujete, protože máte bojler. Ti, kteří podmínky nesplňují, mají jen vysoký tarif.
Časy pro nízký tarif navíc nejsou ve všech regionech stejné – něco si o tom přečtěte.

pépé
pépé
1 rok

Ono je asi v podstatě jedno, proč spotřeba v danou chvíli stoupá či klesá. Pravda je, že časy minima a maxima denní zátěže – + sedí. Jen jsem toho názoru, že kdo má dvojtarif ví, kdy má vysoký a kdy nízký tarif. Samozřejmě ušetří, bude li prát, péct či třeba žehlit v nízkém tarifu. Dnes je ale rozdíl cen pár haléřů, takže výsledná úspora je oproti zdražení minimální. Ale je úplně fuk, kdy má minima a maxima v síti ČEZ, ale podstatná je doba mého nízkého tarifu.
Kdo dvojtarif nemá, může mu to být jedno.

George
George
1 rok

Elektřina nebude sama o sobě sama drahá, provoz prodražuje parazitování na její ceně s jejím překupem, štědré zadotováni ekonomického nápadu ..

Pavel
Pavel
1 rok

Je vidět, že udělování různých hraběcích rad je stále vysoce módní záležitostí. Vždy se vyskytne zásadní problém v podobě uskutečnění jakéhosi návodu v podobě knížecí rady.

Aster
Aster
1 rok

To je absurdní – jak by se to měřilo u konkrétních odběratelů?

Stanislav
Stanislav
1 rok

Nevím,ale mám pocit, že v některých podnicích se pracuje i odpoledne, takže nejnižší spotřeba energie asi nebude mezi 2-3 hodinou odpolední 🤔

Martin
Martin
1 rok

Opravdu máte pocit že všichni lidé vstávají v 6 hodin, jdou si vařit kafe a tím vyletí spotřeba? Nemůže to být třeba tím že se v tento čas rozjíždějí továrny. Ne všichni se chodí flákat do kanceláří😆

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Martin

Bingo