ČEZ prozradil skvělý fígl, jak ušetřit za elektřinu. Lidé nechápou, proč to neřekl dávno, šetří velké peníze

Vysoké ceny energií doslova drtí Českou republiku. Spolu s tím, jak lidem chodí vyúčtování a předpisy nových záloh, začínají být stále zoufalejší a uchylují se k nejrůznějším zkratkovitým řešením. Někteří například přestávají topit, čímž ale riskují plísně v domě. Další snižují teplotu v kotli, což je ale také nebezpečné.

Málo známý postup

Přesto ale existují způsoby, jak ušetřit a nepřivodit si při tom žádnou újmu. Opravdu zajímavý fígl, který je navíc jen velmi málo omezující, prozradil energetický gigant ČEZ. Je přitom otázkou, proč to udělal až nyní. Kdyby na to upozornil dříve, lidé mohli hodně ušetřit.

Společnost ČEZ totiž ve svém materiálu upozornila na skutečnost, která není lidem tolik známá. A sice, že se ceny elektřiny v průběhu dne mění, a to podle aktuální spotřeby. Zatímco ráno a večer bývají nejvyšší, protože lidé jsou doma a elektřinu nejvíce využívají. Naopak jsou ale denní období, kdy je spotřeba elektřiny nízká. Tehdy je i cena výrazně nižší.

Kdy je elektřina nejlevnější

ČEZ zveřejnil přehledný graf, ze kterého jasně vyplývá, že energetická špička přichází v 6 hodin ráno a trvá přibližně do 9 hodin. V tuto dobu lidé doma svítí, připravují si snídani, vaří kávu, mají puštěnou televizi apod.

Poté ovšem přichází jednoznačný pokles, který dosahuje nejnižšího bodu někdy kolem 14. a 15. hodiny. Pak zase spotřeba a tím i cena pozvolně roste, kdy se dostává k druhému vrcholu, který přichází někdy kolem 21. hodiny. To si Češi vaří večeře a koukají na televizi. Potom ale už postupně odpadají a chodí spát. Přichází tedy další pokles.

Foto: Shutterstock

Obecný prospěch

Energetická společnost proto lidem radí, aby spotřebiče náročné na elektřinu, jako je pračka, myčka nádobí nebo sušička, zapínali v době, kdy je spotřeba a tím i cena nejnižší. Pokud tak učiní kolem oběda nebo naopak v pozdních večerních hodinách, případně velmi brzy ráno, mohou ušetřit velmi slušné peníze. Má to pouze jeden háček, je třeba mít tarif, který zohledňuje nižší a vyšší cenu.

To však není jediný faktor celé věci. Lidé totiž mohou mít také dobrý pocit z toho, že snižují nároky na výrobní zdroje ve špičce. To vede mimo jiné i k tomu, že dochází k spalování menšího množství plynu v plynových elektrárnách. Právě ony jsou důvodem, proč je dnes i elektřina tak drahá. Pokud se tak lidé budou chovat zodpovědně a využívat elektřinu v méně vytížených časech, může to vést k jejímu celkovému zlevnění.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
27 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
4 měsíců

Já tento tarif také nemám a i kdyby tak v 9 večer chodím spát. 😁