A jéje. Češi začali topit něčím hrozným, ušetří ale obrovské peníze

Někteří lidé už jsou naprosto zoufalí. Když viděli, jaké mají nově platit zálohy za elektřinu a plyn, rozhodli se k ráznému kroku. Zejména pokud jde o topení, dávají jakékoliv snahy o ochranu životního prostředí stranou. Obyčejní lidé na základní úrovni mají jediný cíl: zůstat v zimě v teple a zároveň nezruinovat svůj rozpočet.

Změna k horšímu

Navzdory avizovanému zastropování cen, které však částky z horní strany stlačí jen trochu, to pro mnohé znamená vypínání jejich topidel na elektřinu nebo plyn, na něž v posledních letech přešli zejména z tuhých paliv.

Právě ta teď zažívají návrat ve velkém stylu. Nejen na vesnicích, ale už i ve městech, lidé ve velkém připojují staré kotle a dělají si zásoby uhlí. To také zdražilo, a tak často berou to nejlevnější, což lze ale následně pocítit v tom, jaký zápach se line z jejich komínů.

Podle serveru Politico jsou to právě země ve střední Evropě, jako je Česká republika nebo Polsko, které ve velkém zažijí návrat k tuhým palivům. Lidé zde budou topit hlavně špinavým uhlím, u kterého se mělo za to, že je definitivně minulostí. Problematické je však i zatápění nevysušeným dřevem, které se rovněž výrazně rozšiřuje.

Foto: Shutterstock

Do kamen poletí všechno

Například polští představitelé už své občany vyzvali k tomu, aby bez obav topili vším, co jim přijde pod ruku. Snad s výjimkou starých pneumatik, jejichž pálení může být velmi nebezpečné kvůli chemikáliím, které obsahují. Ale i po nich někteří lidé sahají. Standardem se znovu stává i zatápění odpadky všeho druhu.

Jsem obrovsky zklamaná. Před třemi lety jsme koupili plynový kotel, říkali nám, že se to vyplatí. Teď bychom ale za topení s ním zaplatili 140 tisíc korun ročně. To tedy opravdu ne. Na zimu už máme koupeno uhlí a budeme topit jako dřív. Neprodukovali jsme ani žádný odpad, všechno letělo do kamen,” říká pro server AAzdravi.cz paní Růžena z Jilemnice.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka
Jirka
1 rok

Výtečné, léta třídím odpad pouze na hořlavý, nehořlavý a do kompostu. Léty osvědčený způsob likvidace

Svoboda
Svoboda
1 rok

Za tohle všechno může ta stupidní vláda, která dusí obyčejné lidi,hlavně že se Ukrajině sere horem dolem a Češi jsou rádi že se mají aspoň něčím ohřát,a najednou nevadí že se bude pálit všechno co hoří,dám do kamen i čerta když bude hořet a může mi někdo něco říct že čoudim,pošlu ho tam kam by měl jit ten ulhanej a Fialovej poloop, Češi pojďte do ulic menechme si to líbit-seženu drevo lacině.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Svoboda

Když je Fiala poloop, co je váš nevzdělaný guru?

Pochopte konečně že tohle je zábavně-dezinformační webísek! Vám přijde normální že zpravodajský web by měl kategorie rakovina, maso, zdražování, neštovice… ?

Radovan
Radovan
1 rok

Říká se tomu bomba. Do PET lahve se dají piliny nebo hobliny přibližně do 1/4 potom se tam nalije vyjetý olej přibližně 1dcl. A tak se to opakuje až po hrdlo. Nechá se to pár dní ležet a to je panečku teploučko. Celá fašistická EU se může jít vycpat. Topení je levné a energeticky účinné. Ukrajinský premiér Fialovsky mi může políbit zadek.

Jirka
Jirka
1 rok
Reply to  Radovan

Tomu říkám bomba akorát místo pilin mour a olej, ta výhřevnost je lepší než ostravský koks🤣🤣🤣👍

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Radovan

Ukrajina nemá premiéra Fialovskeho, vy neumíte ani číst?

Murděj Ukrutný
Murděj Ukrutný
1 rok

Super a to vše jen proto aby jsme si nenaštvaly pár minoritních akcionářů ČEZu a papaláše z Brusele.

Novák
Novák
1 rok

To vyhovuje i vládě, nemusí zvedat daně, to za ně udělají přemrstěné ceny za energie, které se promítnou do cen všeho a tím se zvedne i odvod na DPH.

Novák
Novák
1 rok

No vida, když jde o nehorázný kšeft energetických společnosti, musí jít bokem, i ten údajně vše spasitelný Green Deal. To už zeleným politikům vůbec nevadí. A začalo to minulý rok.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Spálit všechno, co se dá. Víte, co bezvadně hoří? Do rotačních tiskáren ve fabrikách jsou dodávány role papíru, v jejichž středech jsou dutinky, které mají v sobě bakelitové špunty proti nechtěnému zdeformování dutinky při přepravě rolí. Ty špunty se vyhazují při spotřebování role. Za den je jich hafo. – A těmi špunty lze topit v kamnech téměř bez popela! Všechno vyletí komínem. A jak hřejí!