ČEZ ukázal parádní fígl, jak ušetřit za elektřinu. Lidé se zlobí, proč to neřekl už dříve, takto šetří velké peníze

Lidem začala ve velkém chodit vyúčtování za elektřinu a obvykle to není vůbec hezké čtení, obzvlášť když se k nim připojí ještě rozpis nových záloh. Ty jsou často tak vysoké, až si lidé říkají, jak je budou vůbec schopni platit. Zastropování cen totiž pomůže jen od určitého momentu, do kterého si všichni musí energie hradit sami.

Měl by to znát každý

Mnozí se tak uchylují ke zkratkovitým řešením, jako je například omezení topení, což ale podle odborníků vede pouze k tomu, že si do bytu či domu zanesou plísně, kterých se budou jen obtížně zbavovat.

Existují nicméně způsoby, jak šetřit a nezadělat si při tom na žádné problémy. Jednu z cest teď představil energetický gigant ČEZ, který sice na drahých energiích vydělává, ale jeho zájmem je také to, aby spotřeba byla udržitelná a domácnosti byly schopny vše náležitě hradit. Pakliže by totiž došlo k masivnímu rozšíření neplatičů, bylo by to firmě k ničemu.

Pravdou je, že cesta, kterou ČEZ nabízí, je poněkud nepřímá a zohledňuje především obecné blaho. Vychází z předpokladu, že pokud doporučení budou všichni dodržovat, může dojít k plošnému zlevnění energií.

A o co se jedná? Není to vůbec složité, energetická společnost pouze doporučila, aby se lidé snažili chovat trochu jinak, než na co jsou obyčejně zvyklí. Díky tomu totiž mohou spotřebu elektřiny rozložit do celého dne, zatímco v současnosti dochází k silným náporům ve dvou špičkách. To potom elektřinu prodražuje, protože je nutné držet vysoké kapacity právě pro případy těchto špiček.

Foto: Shutterstock

Funguje to spolehlivě

Z přehledného grafu je jasně patrné, že první nápor přichází v šest hodin ráno, kdy se všichni probouzejí, rozsvěcí a chystají si snídani. Trvá přibližně do devíti hodin. Poté dochází k útlumu, kdy nejnižší spotřeba je mezi druhou a třetí hodinou odpolední. Pak opět roste a nabírá směr k druhému vrcholu, který nastává v devět hodin večer. To nejvíce lidé sleduje televizi, vaří večeři a dělá další věci spotřebovávající elektřinu.

Pochopitelně nikdo neříká, abyste vstávali nebo večeřeli v jinou dobu. Hodně ale celé síti ulevíte tím, pokud ve špičkách nebudete používat energeticky náročné spotřebiče, jako je například pračka, myčka nebo sušička. Pusťte je ideálně v období útlumu.

Dá se na tom vydělat i přímo, ovšem to byste museli mít smlouvu s nízkým a vysokým tarifem. Ten nízký, dříve známý také jako noční proud, energetické společnosti obvykle aktivují právě v době, kdy je nejnižší spotřeba. Takto přímo motivují k úsporám. Jak už jsme ale řekli, pokud budou zodpovědní všichni, nakonec to také elektřinu pro všechny zlevní.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír Urbánek
Vladimír Urbánek
1 rok

Pokud chcete radit, musíte znát. Jelikož neznáte, neraďte, či ještě lépe, najděte si práci, kde můžete být užitečná.

Mates
Mates
1 rok

nejvystiznejsi je ale původní obrazek, narusena izolace s tim, ze kouka fáze, jiste přesvědčí hromadu lidi, ze je elektřina nebezpečná a je dobré žít raději bez ni……. uf nez sem to napsal byly nutný vypnout tri vyskakovaci reklamy…. teď uz 4

Jana
Jana
1 rok

Oprava……pračku…..

Jana
Jana
1 rok

By mě zajímalo, jak ČEZ bude zjišťovat, v kolik hodin jsem zapla racků, ten se podívá na spotřebu, čas není vedeny

Jirka
Jirka
1 rok

Vážená autorko článku, píšete nesmysly. To v redakci máte nějakou soutěž o nejpitomější článek, nebo co se děje?

Dušan
Dušan
1 rok
Reply to  Jirka

👍

Zdenek
Zdenek
1 rok

O čem to mluvíte? Vždyť ČEZ vlastně zrušil všechny nižší tarify. Od ledna bude každá kW stát 6 Kč. My co jsme měli tarif za 2 Kč tak teď budeme mít tarif také za 6. Tím pádem jsou vaše rady úplně k ničemu. Děkuji moc za Váš přínosný článek.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Zdenek

Udělali to všichni operátoři? Oba tarify strop!

Valiboss
Valiboss
1 rok
Reply to  Zdenek

Článek píší dementi a kreteni co neumí poradit. Ty reklami co se tu stále motají do článku ( samovyskakovaci jak se jich zbavit , když je mají ve skurvenych cookies co odsouhlasite na začátku při vstupu na tyhle stránky).aazdravi je podvodný web.