ČEZ na Češích vydělal už nehorázné peníze, ukázalo se. Chce ale ještě víc, znovu využil situace a napálil ceny

České domácnosti zažívají velmi zvláštní situaci, kterou si ale drtivá většina z nich nepřeje. Na jedné straně slyší o tom, jak skvěle se v současnosti daří polostátnímu podniku ČEZ, který trhá jeden rekord v tržbách za druhým, na straně druhé vidí, jak se jim neustále zvyšují platby za energie. Ty přitom odvádějí často právě ČEZu.

Patří všem a pořádně nás tlačí

Společnost teď oznámila výsledky za první pololetí, kdy překonala jakékoliv odhady a vykázala neskutečná čísla. Zisk firmy se vyšplhal na 33,6 miliardy korun. Pro srovnání: to je o 32 miliard více, než kolik firma vydělala v loňském roce. Její marže jsou obrovské. Zatímco elektřinu vyrábí za přibližně stále stejné ceny, inkasuje za ni mnohonásobně více.

Vlastně by to mohl být důvod k radosti. Vždyť ČEZ tak trochu patří nám všem, protože v něm stát drží sedmdesátiprocentní podíl. Člověk se ale jen těžko může radovat, když ví, že tyto zisky jsou způsobeny tím, že se jemu a dalším občanům zdražují ceny energií.

Mnozí se proto ptají, proč má mít ČEZ takto vysoké a nezasloužené zisky. Vždyť dělá pořád to samé a jeho management nevymyslel nic nového, snad s výjimkou toho, jak si vyplatit co možná nejvyšší odměny. Proč tedy stát ceny elektřiny neomezí?

Foto: Shutterstock

Proč se ceny neomezí?

Situace je totiž skutečně absurdní. ČEZ vyrobí v České republice elektřinu, kterou pomyslně pošle na společný evropský trh. Tam se začne prodávat za aktuální tržní ceny, které jsou velmi vysoké, a právě za tyto ceny se pak prodává i českým domácnostem.

V jiných evropských zemích se proti této praxi už zasáhlo. Příkladem je Francie, kde místní polostátní gigant EdF musí Francouzům poskytovat elektřinu za zastropované ceny. U nás ale raději všichni sledují, jak lidé padají pod náporem již zcela nesmyslných cen. Omezení se přitom ani žádné nechystá.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej
Ondřej
3 měsíců

Každý inteligentní člověk si koupil akcie ČEZu a vydělal na zvyšování cen a růstu , ostatní pláčou nebo nadávaji 🙂👍

Ivan
Ivan
3 měsíců

Jak dlouho ještě?!?!?!

Jeliman62
Jeliman62
3 měsíců

To chcete aby ČEZ dopadl jako EdF, který má díky dlouhodobému podfinancování část jaderek v havarijním stavu (popraskané sváry)? Nebo aby jsme dopadli jak Madaři s PHM? Většina komodit jednou za čas jde s cenou na výrobní náklady (což bylo u elektřiny posledních 10 let) a když pak cena jde nahoru, tak všichni křičí! Co dál chcete regulovat? Pekárny, zemědělství, autoservisy, …. Podle logiky autora článku by i Škodovka měla auta dodávat do ČR lejněji než do zahraničí. Pokud si někdo myslí, že je elektřina drahá, tak ať ji vyrobí levněji, do sítě může dodávat téměř kdokoliv. A když takových… Číst vice »

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Jeliman62

Pane Jelimán 62 vy nejste normální, bohužel. Po přečtení tohoto vašeho nesmyslů vážně pochybuji o vašem duševním zdraví. Příště se podepisujte Fialový!

Jeliman62
Jeliman62
3 měsíců
Reply to  Aleš

Pane Aleši, můžete být trochu konkrétní a trochu rozvést jakých nesmyslů jsem se dopustil? Takhle to jen vypadá, že trpíte Turnerovým syndromem, nebo že nechápete základní ekonomické principy.
Taktéž nechápu narážku na fialovou, prosím o vysvětlení.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Aleš

Takže všechno bude levné a vy dostanete přidáno aspoň na 50 v čistém, nebo jak si to představujete? Těch 50 dostanete z čeho?

Ivan
Ivan
3 měsíců
Reply to  Jeliman62

Akcionář ČEZu?

Jeliman62
Jeliman62
3 měsíců
Reply to  Ivan

Kdysi jsem býval drobným akcionářem ČEZu, ale teď už v ČR nemám žádné akcie. Tohle byla poslední kapka, znárodňování se blíží! Ještě si dovolím jednu poznámku. V roce 2001 stála 1KWh u tarifu d02d cca. 3.50kč, důchod cca 6800kč, mzda 14400kč. Tzn. Vaše mzda/důchod vzrosla téměř 3x, tak jak hromada zboží, služeb a tak nepovažuji za tragédii když cena energií vzroste na trojnásobek oproti roku 2001. Když připočtu zákaz spalovacích motorů, vypínání jaderek, omezování plynu, emisní povolenky,… tak se bohužel domnívám, že tohle ještě není konec! Ale není to důvod okrádat minoritní akcionáře, kteří si chtěli uložit úspory v akciích… Číst vice »

Petr Xaver
Petr Xaver
3 měsíců
Reply to  Jeliman62

Přesně

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Ivan

Může být, stejně jako jím můžete být i vy.

Víte, že lidé navštěvující hospody vyhuli a prochlastají za 1-2 dny aspoň jednu akcii O2, to je cca jedna akcie ČEZu za týden?