ČEZ zveřejnil nový ceník elektřiny a plynu. Lidé jsou zděšeni. Končíme, tohle už neutáhneme

Mysleli jste si, že s cenami energií to už horší být nemůže? Inu, bohužel může. Z dnešního pohledu se to, co bylo loni na podzim popisováno jako energetická krize, jeví jako slabý odvar. Mnozí přitom považovali jedince, kteří si tehdy zafixovali vysoké ceny energií na několik let dopředu, za nepříliš moudré. Dnes se takový krok jeví jako zcela prozíravý.

Pořádný nárůst cen

Ceny elektřiny a plynu pro zákazníky totiž i nadále letí nahoru. Dodavatelé každou chvíli zveřejňují nové ceníky, které jsou vždy výrazně vyšší než ty předchozí. A nezdá se, že by to mělo mít nějaký konec.

Naposledy se s výrazně vyššími cenami energií vytasil polostátní gigant ČEZ. Pokud si dnes budete chtít zafixovat cenu elektřiny na jeden rok, zaplatíte 11,22 korun za kilowatthodinu. Takto napsáno se to jeví jako nicneříkající číslo. Srovnání s loňským podzimem je ale vševypovídající: je to dvojnásobek. Ještě výrazně více pak elektřina zdraží těm, kdo jí využívají k topení. Tam jde o nárůst téměř 70 %. Firma výrazně zdražuje také plyn

Platí přitom, že tyto ceny jsou pro nové zákazníky, případně pro ty, kterým končí fixace. Podle společnosti ČEZ je mezi jejími klienty takových pětina. Poměrně velké množství lidí tak bude muset přejít na výrazně vyšší ceny. Zdražení se týká také zákazníků, kteří fixaci nemají a odebírají energie za tržní ceny.

Foto: Shutterstock

Není kam přejít

Konkurence už v tomto odvětví přitom v podstatě přestala fungovat. Dodavatelé se o zákazníky vůbec nepřetahují a těm novým nabízejí obvykle mnohem vyšší ceny než těm stávajícím, kteří se alespoň v některých případech mohou dostat na výhodnější nabídku. Ačkoliv aktuálně jiné firmy nabízejí ceníky o něco nižší, dá se očekávat, že je brzy zvednou a budou lídra trhu následovat.

Lidé už jsou každopádně zoufalí. “Tohle už snad ani nemohou myslet vážně. Platíme za plyn a elektřinu násobky toho, na co jsme byli zvyklí. A pořád se zdražuje. Přemýšlím, že to zabalím. Nebudu prostě platit nic, ať mě odpojí,” říká smutně paní Hana.

Tohle je vážně konec. Myslel jsem si, že se to letos uklidní a ceny půjdou zase dolů. Už ty stávající nedokážu moc utáhnout, ale až mi na podzim skončí fixace, zřejmě jsem bez elektřiny,” přemýšlí nahlas pan Milan.

Situace tedy není moc dobrá. Jak jste na tom vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rob
Rob
1 rok

Lidi uvědomte si to že vláda je hovno ,protože kdyby jsme se dali do hromady tak neudělají nic .je zapotřebí vivrazdit několik politiku pak teprve s tím začnou něco dělat pojďte spojíme se a pojďme proti vlade jsem ochotný jít do toho také X,prpadneme pár benzínem, a vobchodaku ,

Ema Dvořáková

🇨🇿FIALA a Spol. MAJÍ JASNOU NEPŘEKONATELNOU ZÁSLUHU NA RYCHLOU A OKATOU LIKVIDACI ČESKÝCH OBČANŮ‼️ 🇨🇿ZAPOMĚL, ŽE UKRAJINA UŽ SVÝHO PREZIDENTA MÁ‼️ 🇨🇿MÀLO KDO MÀ NÁROK NA PŘIPLATEK NA BYDLENÍ, A KDYŽ.., TAK DOSTANE SMĚŠNOU ŽEBRAČENKU!! 🇨🇿TAKTO TO VŠECHNO VYPADÁ, KDYŽ SLUŠNÝM LIDEM VLÁDNOU MILIONÁŘI A MILIARDÁŘI.. NEMAJÍ ŽÀDNÝ POJEM O HODNOTĚ TĚCH PÁR TISÍCOVEK PLATŮ, NEBO DŮCHODŮ!! 🇨🇿KDYŽ JSOU SCHOPNÝ PROHLÁSIT, ŽE RODINA MÁ 90 OOOKč..‼️ TAK JE VIDĚT, ŽE TVRDOU REALITU, KTEROU NASTOLII, ALE V Ů B E C NEVNÍMAJÍ A VYHOVUJE JIM TO!! 🇨🇿TEĎ SE UŽ KAŽDÝ DEN NEMUSÍ V TELEVIZI UVÁDĚT ČÍSLA COVIDU, TEĎ SE ,,BUDE ZVEŘEJŇOVAT..,… Číst vice »

Marie
Marie
1 rok

O, kde máte takové platy.Hranice na Moravě…tu jsme rádi když máme 18000-20000 čistého,(dělník na směny),pracuje se i za míň.Hrůza

Veselá
Veselá
1 rok

Stále se energiemi plýtvá. Stačí nastavit úsporná opatření a ono se to zvládne.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Veselá

No dobře, to jde na bojler, možná na ledničku, ale jak mám nastavit úsporné opatření třeba na mrazák?

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Veselá

Jasně ebonitovou tyc a lisci ocas do kazde rodiny

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

V ČR je vláda a většina podnikatelů nenažraná. Pro lidi se už dávno nedělá nic. Jenom prachy prachy prachy, ať mám víc než druhý. Kolik potřebují aby měli dost?
Vše se zdražuje jako prd, ale aby se něco co člověk potřebuje zlevnilo, to né, to by nepřežili.

Kapitán 1958
Kapitán 1958
1 rok

Odvolat Fialovou vládu a vyskočit ze spolku EU.

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Kapitán 1958

No máte naprosto pravdu to jste jeden z mala co tuto pravdu vyslovil fandím vám 👍👍👍👍

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Kapitán 1958

Stacilo nevolit neperspektivni strany, nehazet volebni listek do hajzlu a mohlo byt po vasem. Vladu zvolila vetsina (zbytek hodil listek do kose), tak se prizpusobte. Vas je par procent, tudiz neni duvod se prizpusobovat vam, hulakajici mensine.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Tak že jste jeden z těch,co volil tuhle bandu.Velka gratulace.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Proč volíte strany, které nemají šanci na úspěch a existují jenom jako politické s.r.o? K čemu je to dobré?

Vy si teď možná zvolíte do zastupitelstva nějakou SPD elitu a za pár let budete brečet že obecní pokladna je prázdná 😉 Prostě někteří géniové mívají geniální nápady.

Patrik
Patrik
1 rok

Energetika hodně zdražuje ať si utáhne opasky

Salfická
Salfická
1 rok

Proč s tím stát něco nedělá, nemá tam podíl?
ČEZ má tak velké zisky!
Ja k si to mohou dovolit?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Salfická

Proc nemate v ČEZu podil i vy? Co jste delala celou dobu?

Jarda
Jarda
1 rok

No supr ještě že jsou jiné zdroje😄😄😄😄

Georgius
Georgius
1 rok

Tohle je opravdu šílenství, odpojime mrazák, lednici, televizi, bojler, svítit svíčkou a začneme topit uhlím. To k ničemu nebude, dodavatele elektřiny opět zdraží, aby si udrželi zisky. Nechápu to proč nakupujeme elektřinu vyrobenou u nás přes blbou burzu mnohonásobně dražší. Může mi to někdo vysvětlit pokud možno srozumitelně

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Georgius

Uhlím topit nebudeme – protože prostě nebude…

Jaroslav
Jaroslav
1 rok
Reply to  Georgius

Protože z toho mají všimne a na občany kašlou.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Georgius

Uberet par stupnu na termostatu a na fakture uvidite hotovy zazrak.

Anna
Anna
1 rok
Reply to  Jan

My netopíme už přes pět let , jen když mrzne zavlažujeme byt přes trubky topení v koupelně které prochází v každém bytě , žádný zázrak

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Jan

Léta topíme na 19 – 20°C – kolik máme ještě ubrat, ty vole, abychom viděli ten tvůj zázrak 😀

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jan

Topím na 18 a 16s znám taky.Co mi poradíte Vy chytrej!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Vy vážně čekáte radu po tak arogantně položené otázce? Proč by to dělal?