ČEZ zveřejnil nový ceník elektřiny a plynu. Lidé jsou zděšeni. Končíme, tohle už neutáhneme

Mysleli jste si, že s cenami energií to už horší být nemůže? Inu, bohužel může. Z dnešního pohledu se to, co bylo loni na podzim popisováno jako energetická krize, jeví jako slabý odvar. Mnozí přitom považovali jedince, kteří si tehdy zafixovali vysoké ceny energií na několik let dopředu, za nepříliš moudré. Dnes se takový krok jeví jako zcela prozíravý.

Pořádný nárůst cen

Ceny elektřiny a plynu pro zákazníky totiž i nadále letí nahoru. Dodavatelé každou chvíli zveřejňují nové ceníky, které jsou vždy výrazně vyšší než ty předchozí. A nezdá se, že by to mělo mít nějaký konec.

Naposledy se s výrazně vyššími cenami energií vytasil polostátní gigant ČEZ. Pokud si dnes budete chtít zafixovat cenu elektřiny na jeden rok, zaplatíte 11,22 korun za kilowatthodinu. Takto napsáno se to jeví jako nicneříkající číslo. Srovnání s loňským podzimem je ale vševypovídající: je to dvojnásobek. Ještě výrazně více pak elektřina zdraží těm, kdo jí využívají k topení. Tam jde o nárůst téměř 70 %. Firma výrazně zdražuje také plyn

Platí přitom, že tyto ceny jsou pro nové zákazníky, případně pro ty, kterým končí fixace. Podle společnosti ČEZ je mezi jejími klienty takových pětina. Poměrně velké množství lidí tak bude muset přejít na výrazně vyšší ceny. Zdražení se týká také zákazníků, kteří fixaci nemají a odebírají energie za tržní ceny.

Foto: Shutterstock

Není kam přejít

Konkurence už v tomto odvětví přitom v podstatě přestala fungovat. Dodavatelé se o zákazníky vůbec nepřetahují a těm novým nabízejí obvykle mnohem vyšší ceny než těm stávajícím, kteří se alespoň v některých případech mohou dostat na výhodnější nabídku. Ačkoliv aktuálně jiné firmy nabízejí ceníky o něco nižší, dá se očekávat, že je brzy zvednou a budou lídra trhu následovat.

Lidé už jsou každopádně zoufalí. “Tohle už snad ani nemohou myslet vážně. Platíme za plyn a elektřinu násobky toho, na co jsme byli zvyklí. A pořád se zdražuje. Přemýšlím, že to zabalím. Nebudu prostě platit nic, ať mě odpojí,” říká smutně paní Hana.

Tohle je vážně konec. Myslel jsem si, že se to letos uklidní a ceny půjdou zase dolů. Už ty stávající nedokážu moc utáhnout, ale až mi na podzim skončí fixace, zřejmě jsem bez elektřiny,” přemýšlí nahlas pan Milan.

Situace tedy není moc dobrá. Jak jste na tom vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
67 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milada
Milada
1 rok

Zdražují ale příspěvek 5000 Kč pro dítě zamítnou…. Hrůza ČR podporovat UK to ano Zdražovat to samé ale podpořit pak příspěvek na dítě zamítnou chtějí nás vyhubit normálně 😡

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Milada

ČR nijak NEPODPORUJE Velkou Británii!!!

Jiří
Jiří
1 rok

To je vše vinou naší vlády a našich politiků, panem Fialou počínaje a ostatními elitami konče. Zajímá je jen kolik zbraní pošleme na Ukrajinu a kolik nasypeme uprchlíkům a co jim dáme zdarma. Český občan má nejvyšší čas vyrazit do ulic a těmhle elitám nakopat p… l.

Ivona
Ivona
1 rok

No já a syn můžeme jít rovnou pod most. Majitelka nám nedala smlouvu tak ani nevím kolik mám platit. Vše se zdražuje a přitom si nemůžu,ani požádat o doplatky jako samoživitelka.

Pavel
Pavel
1 rok

Na jedné straně nemají šéfové ČEZu stále dost, ač zněkolikanásobili své zisky, na straně druhé vláda Fialy zcela ignoruje děsivou realitu v podobě zasílání naší levné elektřiny za 20 hal za kWh na burzu v Německu, odkud je našim spotřebitelům zpětně prodávána za mnohonásobně předražené ceny. Vláda Fialy řeší tento problém tím, že nahání přestárlé a neduživé starobní důchodce na pracovní úřad, aby si tam ve frontě vystáli a po absolvování různých ponižujících procedur vyžebrali pár korun na přilepšenou na zaplacení předražené elektřiny.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Pavel

Zněkolikanásobili své zisky proto, že prodávají na burze za tržní ceny. Vašich 20hal je dobrý fake a není to ani výrobní cena. Cenu zvedá burza a hlavně green deal.

Markéta
Markéta
1 rok
Reply to  Pavel

Lidi vy se divíte? K tomu musí dojít jelikož tak přijměte globální vládu až budeme na samím dně chudoby tak se vynoří mesiaš a navrhne globální vládu a vy ji pokorně přijmete!!! Už teď se vláda vzdává svích práv a o pandémii h bude rozhodovat Who!!!?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Markéta

A vy, nebo SPD máte recept jak z toho ven 😀

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Pavel

Chytráku, vy nevíte, že toto udělaly minulé vlády socanu a kobliharu

Jaroslav Veverka
Jaroslav Veverka
1 rok

Vidíte co s námi dělají. Je to všechno řízení z Evropské unie a mi jsme jen figurky. Jak dopadla naše republika? Vše rozkradené nebo zastavěné plochy zelené nesmyslnými halami. Lidé nemají kde bydlet kvůli exekucím a následně insolvence na základě podvodů. Nebylo nám za soudruhů nakonec lépe? Nestydím se přiznat, že jsem nikdy tuto vládu nechtěl a za komunistů jsem se měl nádherně. Staré časy vraťte se ať dáme republiku doporadku. Ti co chtějí jít na západ,ať jdou! Upozornění,je mi 45, takže nejsem žádné poválečné dítě.

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

S vámi souhlasím, měli jsme se líp, protože ve vládě nebylo tolik nenažranců. Dneska se tam cpe každý ( ani na to nemá titul, a když má tak z Plzně). Všichni vládní činitelé od 89 kdyby jim zabavili co nakradli ( myslím tím jejich výplaty, trafiky aj.) tak bysme měli na důchody, nemocné děti, nemocnice aj. Né živit pár prasat u koryt které nikdy nedělali rukama. Dnešní znuděná mládež do ulic dělat převrat nepůjde.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Jaroslav

No víte – nenažranců s rudými legitimacemi bylo ve vládě i mimo vládu dost i tenkrát – jen své majetkové poměry lépe skrývali…
O vš nemá cenu diskutovat – znám pár exotů, kteří vystudovali jen díky průkazce ksč svých rodičů – dneska je to velmi podobné – dokonce i to uplácení tenkrát existovalo – jen se o tom nesmělo mluvit…
Neušlo vám, že tu znuděnou mládež jsme vychovali my?

R R
R R
1 rok
Reply to  Jaroslav

ty prasata jsou organizovány. západní panstvo záměrně hledá a vybírá marginály a několik let je dotují, školí a podporují a tlačí do funkce. a ostatním nafukují hlavy bludy o falešné demokracii. je to ale pouze dobře promyšlený systém – skrytý způsob kolonialismu.
soudruzi dělali pro všechny, kolaboranti pouze na zahraniční pány a ti jim občas hodí nějakou kost, aby byli o málo bohatší, aby je lidi poslouchali a mohli vypadat jako “úspěšní”.

Iris
Iris
1 rok

Aha – tak to vám v roce 1989 bylo asi 12 – tak to vám věřím, že vám za komunistů bylo nádherně – v tomto věku jsem taky ještě spoustu věcí neřešila…jenže mně bylo tenkrát už 26 – takže jsem si za soudruhů odžila krapet víc, než vy. Nebylo všechno až tak špatné, jak je dneska módou všude psát (k smíchu je, že to píšou čumáčci, kteří tenkrát chodili max do mš – pokud vůbec už byli na světě), ale ani tak výborné, jak si to “pamatuje” starší generace…

Lenka
Lenka
1 rok

My jsme zaplatili v listopadu 2021 zalohu 250tis. a dodnes čekáme .Je to podvod na lidi. Nedodržují se smluvní podmínky.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Lenka

Přeplatek dostanete až v ročním vyúčtování. Takže čekejte do listopadu spíš prosince

Radovan
Radovan
1 rok

Tahle situace hraje do not pěti kolce. Po novém roce se budou plavat po ramenou o kolik snížili schodek s penězi. Lidé co volili ty darmožrouty konečně přijdou na to které strany jsou nejhorší. Pekarová přece prohlásila, že vláda tady není pro lidi.

Dáda
Dáda
1 rok

Tak dalo se to čekat, hlavně, že za první čtvrtletí vydělal 27 miliard, polostátní firma jede. Máš problém jdi si pro dávku, je to výsměch všem Čechům. To si nikdo neuvědomuje, že tohle zdražování povede jen k zavírání firem neb jsou nuceni zdražovat a zdražovat a kdo bude tu drahotu kupovat, obyčejní lidi těžko, nemají na to. Pak bude následovat obrovská nezaměstnanost a fronty na dávky budou jako za komunistů na banány. Naše vláda se, ale bude tlouct do prsou jak to vše dobře zvládla. Na teče jí z DPH takový příjem, že se jim to co slíbili při volbách… Číst vice »

Vlastenec
Vlastenec
1 rok

“Není kam přejít.” Já bych řekl že je ještě jedna možnost. Vzít klacky a vidle a jít do Prahy, do Strakovky a dosadit tam někoho, kdo nebude myslet jen na svoje koryto, ale na občany České republiky!

Iris
Iris
1 rok

No, ve sklepě mám dvě staré petrolejky včetně náhradních cylindrů – teď jenom aby brutálně nezdražil petrolej 😛
Prát budeme v neckách na valše (valchu mám, necky koupím) a topit budeme dřevem ve starých kamnech – ve sklepě máme funkční a dá se na nich i vařit…pak už jedině jeskyně, ohniště a louče 🙁

Václav
Václav
1 rok
Reply to  Iris

I dřevo chtějí zakázat !

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Václav

Dříve se chodily sbírat do lesa spadlé oschlé větvičky atp., aby si člověk doma mohl v kamínkách topit a aspoň trochu se ohřát. Nyní je hodně lesů soukromých, nesmí se tam. A navíc jsou nemajetní lidé tlačeni do pozic těch, kteří se mají obětovat pro uhlíkovou neutralitu a další pitomosti, tedy nemají už doma topit v kamínkách. Současný člověk je vládou Fialy tlačen do nesnesitelného a existenčně nezvládnutelného bytí.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Pavel

A přitom stačí vypnout zbytečné spotřebiče

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Petr Xaver

A co jsou to ty zbytečné spotřebiče?
U nás jede nonstop jen mrazák a lednička + bojler na vodu – ale ten se sám zapíná jen 2x denně…tak co z toho byste vypnul :p

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Pavel

To je pravda – jako děti jsme s babkou povinně v lese sbírali klestí a hořelo fajn. Dneska se to v lesích pálí na hromadách – a jsou to státní lesy. kdo by to ale dneska chodil sbírat – to je přece fyzická práce a tou spousta lidí nesmyslně pohrdá…

Nařídit nám můžou téměř cokoliv – ale nikomu nesmí nařídit, aby zemřel – třeba umrznutím!

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Václav

Pokud bude prát na valše nebude ani to dříví potřebovat. Zahřeje se až až

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Ne ne, já na té valše prát nebudu – já to budu řídit… 😀 a vezmu si svetr navíc

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Václav

Zakázat můžou…vrrrr….

R R
R R
1 rok
Reply to  Václav

vo to de. oni chcou systém, z kterého nebude únik. všechno drahý a jednoduchá řešení zakázat, to je plán.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  R R

Kdo jsou ONI a proč jdou právě po vás?

Winka
Winka
1 rok
Reply to  Iris

👍

Činčila
Činčila
1 rok
Reply to  Iris

Už loni jsem zrušil plyn, přešel na propan, koupil 3 bomby a rok mě stál 1300,-. Ještě mi zbyla hromada peněz za zrušené odběrní místo.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok
Reply to  Činčila

A propan je co?

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Činčila

Též jsem si říkala že to takhle udelam!Nebudu podporovat zlodějinu!

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Činčila

Činčila a Monika
Víte, z čeho a jak se získává propan-butan? 😛
Vygooglete si to a asi budete nepříjemně překvapeni…

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Činčila

Ještě otázka – čím budete topit – pokud jste tedy plynem i topil…

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Iris

To je to co říkám od počátku té hadrové revoluce Třicet let tu kradli a když už není co,tak to co vyrábíme, levně dáme na Lipský trh,aniž by jsme zásobili vlastní lidi a dráze nakoupíme zpět, to proto, že lidé jsou liní zvednou zadky a postavit se proti zlodějům.No a bud hůř, když si o tom budem jenom psát.Defenestrace!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Hana

Kazda firma podnika za ucelem zisku a aby mela z ceho platit zamestnance, kteri chteji vydelavat porad vic. Chcete vydelavat vic, ale firmy maji delat charitu? Co takhle zacit podnikat, nebo osvc? Stoji to par korun a muzete rejzovat. Nebo snad nic neumite? Nebo si kupte akcie ČEZu a budete mit podil na zisku, cena akcii roste, dividenda je vysoka… Cigara a chlast nejsou investice a ti co na to maji, se asi maji dobre. Zacnete opravdu makat, misto pouheho chozeni do prace.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Hana

Jsem pro – jenže víte, jak to asi dopadne, ne? Okamžitě sníží daně a ceny za potraviny a energie – samozřejmě dočasně…), zvednou minimální mzdu až na samý strop – dál už to nepůjde a udělají ještě pár podobných gest, aby si zachránili zadky…no a až se lidé uklidní, tak potichu vrátí všechno zpět a následně utáhnou šrouby ještě víc…kolikrát už jim lidé takto naletěli…tak co s tím?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Hana

Jako občan máte podat trestní oznámení, pokud víte že někdo páchá TČ. Proč jste si neplnil občanskou povinnost?