Chemie v domácnosti má negativní vliv na mužskou plodnost. Čemu se v každém případě vyhýbat

Naše domácnosti jsou v dnešní době plné chemie, která má negativní vliv na naše zdraví a mimo jiné muže způsobit mužskou neplodnost. Ačkoli by člověk řekl, že doma je v naprostém bezpečí, není to tak úplně pravda…

Všude samý plast

Ne nadarmo se dnešní době říká doba plastová. Plasty jsou totiž všude okolo nás – z plastu se vyrábí dětské hračky, v kuchyních máme plastové nádobí, plast je součástí podlahových krytin a nachází se i v nábytku nebo například v kobercích.

O plastech je známo, že do svého okolí vylučují škodlivé ftaláty a polychlorované bifenyly. Ačkoli vám tato slovíčka možná nic neříkají, měli byste vědět, že se polychlorované bifenyly a ftaláty dostávají do našeho těla, přičemž u mužů mohou způsobit vážnou formu neplodnosti.

Škodlivé látky narušují hormonální systém

Bifenyly a ftaláty obsažené v plastech se z tohoto materiálu v hojné míře uvolňují a následně se dostávají do mužského těla, ve kterém mohou narušit hormonální systém. V důsledku toho následně mohou způsobit problémy s plodností – tyto problémy se mohou týkat mužů všech věkových kategorií.

Znepokojujícím faktem je také tvrzení, s nímž přišli vědci z Británie, kteří jsou toho názoru, že chemie vylučovaná z plastů způsobuje neplodnost nejen u mužů, ale i u psů. Pakliže se neplodnost prokáže u psa, s největší pravděpodobností se potvrdí i u jeho majitele.

Ach ty mikroplasty

Mikroplasty jsou hodně diskutovaným tématem poslední doby. Je až znepokojující, kde všude se mikroplasty nachází. Možná i vás překvapí, že částice mikroplastů byly nalezeny například v kohoutkové i balené vodě, objevily se i v rybách a dokonce i v pivu.

Částice mikroplastů přitom dokážou proniknout až do krevního řečiště, což může způsobit celou řadu zdravotních problémů. V domácnosti jsou mikroskopické částečky plastů vylučovány například plastovými koberci, které je uvolňují do vzduchu v podobě prachu a ty následně vdechujeme do našich plic.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments