Chodítko pro dítě? Může znamenat problém

Pomoci dítěti s prvními krůčky, rozvíjet jeho dovednosti nebo jej jen na chvilku zabavit, abychom se mohli věnovat úklidu. To vše jsou důvody, proč si rodiče pořizují chodítko. Všechny uvedené důvody jsou pro vaše dítě velkým problémem. Seznamte se s tím, jak přesně dětem chodítka škodí.

Pořízení chodítka

Jakmile se začne dítě stavět na vlastní nožky, šplhá a popochází kolem nábytku, bývá u toho mnoho a mnoho pádů. Několikrát za den dítě skončí na zadečku nebo i s velkým úderem do hlavičky. Mnoho rodičů tyto pády vyděsí natolik, že vyberou dítěti chodítko. Snaží se o to, dítě ochránit a poskytnout mu při chůzi dostatečnou oporu. Zároveň si od chodítka slibují, že pomůže s rychlejším osvojením techniky chůze. Dítko by mělo s jeho pomocí chodit rychleji a bezpečněji.

Chození v chodítku znamená problém

Problém s chodítkem je především to, že chodítko poskytuje dítěti oporu. Na první pohled příznivá skutečnost znamená, že dítě nebude muset držet rovnováhu, utrpí jeho kyčle, může trpět bolesti zad a učí se techniku chůze špatně. Pro správný nácvik chůze je třeba nepřeskočit a neuspěchat žádné z vývojových stádií. Dítě se musí nejprve naučit otočit na břichu oběma směry a symetricky lézt, tedy střídat protější ruku a nohu. Důležité je i období šikmého sedu a vstávání přes patu. Oproti tomu chodítko nutí dítě odrážet se o špičky. Nácvik chůze nechte zcela v kompetenci dítěte bez jakýchkoliv pomůcek.

Menší zlo

A co aktivní chodítka, které jen dítě tlačí před sebou? Můžou se jevit jako dobrá varianta. Na pár krátkých minut denně a s dozorem rodiče skutečně nemohou škodit. Bohužel však obsahují mnoho atraktivních prvků, jako různé melodie, světla a tvary. Dítě je zaujaté a zůstane stát i chodit mnohem déle, než pokud by si pohyb řídilo samo. Zbytečně jsou přetíženy kyčle i celá řada svalů.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Iva Vendolská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
Jana Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jana
Host
Jana

Syn chodítko neměl a vyvíjel se skokově, tzn. dlouho nic a pak najednou něco. Takže si dlouho (?) ani sám nesedal, až pak v jeden den se ráno posadil a večer postavil. Nikdy jsem ho nevodila zezadu za obě ruce, jak často maminky vídám – nechtěl, řval jak tur. Po 4 běhal rychlostí blesku, měla jsem co dělat, abych ho dohonila. Takže si všude doběhl po 4, vstal a rozhlédl se (jak surikati), pak zas padnul na ty 4 a upaloval dál. Až pak jednou na chatě, to mu nebylo ani 10 měsíců, najednou vstal a přešel za mnou cca… Číst vice »

Loading...