Vaše dítě šilhá? Lze se toho zbavit

Šilhání miminek, šilhání dětí, které už navštěvují školku nebo šilhání dětí školou povinných. Kdy není třeba se znepokojovat a kdy vyhledat pomoc lékaře? Jak probíhá léčba šilhání a kdy k ní přistoupit? Pozor na zanedbání léčby, může nevratně poškodit zrak!

Co je to šilhání?

Šilhání se odborně nazývá strabismus a znamená, že oči nepozorují předmět rovnoběžně. Jedno z očí se stočí na jinou stranu. Na sítnice dopadají dva různé obrazy a ty musí mozek zpracovat. Dítě vidí dvojitě. Mozek se snaží tento problém odstranit tak, že zpracuje jen obraz z jednoho oka. Tím vzniká problém, protože se jedno z očí přestane vyvíjet.

Vývoj zraku u dětí

V dětském věku probíhají nejzásadnější změny a vývoj zraku. Se šilháním je možné u dětí velmi účinně pracovat až do osmého roku věku. Samozřejmě platí, že čím dříve se s léčbou a cvičením začne, tím rychlejších a lepších výsledků dosáhnete. Neléčené šilhání způsobuje tupozrakost i další poškození zraku.

Když šilhá novorozené dítě

Novorozený človíček vidí velmi špatně, dokáže rozpoznat hlavně světlo a tmu. Je běžné, že se každým okem dívá jinam, a to dokonce až do šestého měsíce věku. Od šestého měsíce až do jednoho roku věku se může šilhání občas objevit v případě únavy, vyššího stresu nebo manipulaci s předmětem tak, že se střídá jeho vzdálenost od očí. Konzultace s lékařem je třeba pokud se šilhání objevuje velmi často i po jednom roce života.

Šilhání po druhém roce

Pokud objevíte šilhání u dítěte starého dva nebo dokonce tři roky, je okamžitá konzultace s lékařem na místě. Ihned zahajte léčbu a cvičení.

Jak se léčí šilhání?

Odstranění šilhání je možné několika cestami. Používají se speciální dioptrické brýle. Ty se doplňují ortopedickým cvičením. Lepší oko se zakrývá, slabší se posiluje. V případě nutnosti je třeba přistoupit ke speciální operaci, která upraví okohybné svaly. I po operaci je však nutné v cvičení pokračovat. Šilhání je vhodné zmíněnými metodami odstranit dříve, než dítě nastupuje do školy.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments