Chorvaté to přehnali. Češi nepřijeli, pláže jsou prázdné. Patří jim to

Hodně smutně to teď vypadá na oblíbených chorvatských plážích. V této době už v minulých letech doslova žily a někdy byly dokonce přeplněné turisty, což také nebyl optimální stav. Letos tomu nemělo být jinak, protože se očekávala rekordní sezóna.

Dost se to propadlo

Už teď je ale jasné, že něco takového nenastane, ba právě naopak. V některých regionech Dalmácie je turistů stále jen minimum. Kolem oblíbené Makarské napočítali propad turistů o 25 % a v Primoštenu dokonce o padesát procent, a to oproti stavu ve stejném období loňského roku.

Dlouhou dobu to přitom vypadalo, že se sezóna vyvede. Rezervace se úspěšně plnily, jenže pak někdy začátkem června přišel zlom. “Najednou už žádné rezervace nechodily a mnozí naopak své pobyty začali rušit,” říká pan Tonko, který provozuje apartmánový dům v letovisku Crikvenica.

Už i sami Chorvati přiznávají, že na vině jsou tentokrát zřejmě oni sami. Tolik toužili turisty podojit, až to s vyšponováním cen přehnali. Jak říká ekonom Lukáš Kovanda, místní podnikatelé se použili využít efektu eura a přeceňování veškerého zboží a služeb. Ačkoliv se všichni dušovali, že toho zneužívat nebudou, nakonec to stejně udělali.

Foto: Shutterstock

Už se to nevyplatí

A lidé jednoduše zjistili, že pobyt v Chorvatsku už se zkrátka nevyplatí. Kromě toho, že ubytování podražilo o 30 % a více, ve většině případů si musí sami zařizovat stravování a další služby. Jenže hodně podražily také restaurace. Běžné jídlo jako čevapčiči dnes neseženete pod 300 Kč a s obyčejnou rybou se dostáváte na nějakých 500 korun za jídlo. Pivo pak stojí kolem pěti euro.

Naopak dovolené v jiných zemích, které jsou navíc s pohodlnou leteckou dopravou a lákavým programem all inclusive, v takové míře nezdražily. Dají se pořídit kolem 15 tisíc korun na osobu za týden a lidé mají prakticky jistotu, že na místě už tolik navíc neutratí. Dnes už i v Chorvatsku vědí, že třeba Egypt a Turecko jsou pro ně velkou konkurencí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
11 měsíců

Podávám hlášenī: 14 dní v Gradaci/do 25.6./, naprosto úžasných, bez komárů, bez žraloků,bez medůz, azurové moře= ráj na zemi/ ve Studenaci ceny jako u nás, a v restauracích,asi jako u nás na Lipně! Vařim si sama!Na Lipno se.vracet nebudu,do Gradace ,ano! Dobro došli!

Petr
Petr
11 měsíců

Jenom kecy. Vše je tu jinak, než píšete. Není pomalu kam položit deku. Ceny solidní.