Chystá se masivní navýšení důchodů. Seniorům už docházejí poslední peníze, neměli by na jídlo

Zdražování na všech frontách přináší pro stát i jeho občany nečekané výzvy. Všichni se musí začít uskrovňovat, protože ceny rostou doslova před očima. Když jdete do obchodu o týden později, už zaplatíte více, protože ceny jednotlivých výrobků se navyšují postupně a tak trochu plíživě, aby to nebyl na první pohled takový šok.

Bezprecedentní růst cen

Výsledný efekt je ale stejný. Zejména za potraviny budeme v tomto roce platit výrazně více, než na co jsme byli zvyklí. Hovoří se přinejmenším o padesátiprocentním zdražení. To však přináší celou řadu problémů.

Zdražení se dotkne úplně každého, avšak lidé v produktivním věku mají přeci jen větší manévrovací prostor, co s tím dělat. Například zvýšit příjmy v rodině, kdy například žena v domácnosti bude muset vyrazit do práce. Případně si muž bude muset najít lépe placenou práci. Ostatně, nezaměstnanost je stále nízká a poptávka v různých profesích značná.

Kdo si ale jen tak pomoci nemůže, to jsou důchodci. Ti jsou často odkázáni výhradně na svou penzi. A právě oni se dostávají do stále větších a větších problémů. Navzdory tomu, že navyšování důchodů v posledních letech bylo enormní, současný růst cen je bezprecedentní.

Foto: Shutterstock

Trojnásobné navýšení

Pokud důchodce v loňském roce pořídil za 1000 Kč určitý objem potravin, 50% zdražení znamená, že za to samé letos bude muset vydat už 1500 Kč. Jsou to ale přitom právě potraviny a léky, které tvoří drtivou část spotřebního koše důchodců. Ti tak mohou šetřit jen do omezené míry a pak se dostanou do úzkých.

Ještě loni bylo přitom vysoce nepravděpodobné, že by musel stát přistoupit k mimořádné valorizaci. Jde o navýšení důchodů uprostřed roku, konkrétně v červnu, a to právě proto, že zdražování překročilo určitou mez. Už začátkem roku musela být ale mimořádná valorizace schválena.

Události však pádí ještě rychleji. Ačkoliv tato mimořádná valorizace ve výši 1012 Kč zatím ještě nebyla ani vyplacena, už je poměrně jasné, že bude nutné důchody zvednout ještě jednou, a to na podzim. Inflace za duben totiž dosáhla těžko uvěřitelných 14,2 %., což už druhou valorizaci činí nevyhnutelnou. Pohybovat by se měla kolem 700 Kč.

Letos se tak budou důchody zvedat hned třikrát. Nejprve na začátku roku, pak v červnu a potom v září. Pokud by se tak nestalo, hrozilo by, že si někteří důchodci nebudou moci pořídit ani základní potřeby.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
1 rok

Mně stačí většinou 30,-kč na den na jídlo. Tak to nechápu, jak to, že nemají na jídlo. Pokud teda nechodí na snídani, oběd a večeři do restaurace.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Toscana

Za 30 Kč si nekoupíš ani prd, babo!