Chystá se zákaz krbů, ale potichu. Padne tak poslední levný zdroj tepla pro domácnosti

Je to neuvěřitelné, ale i v současné těžko době mají někteří úředníci jako hlavní starost zákazy různých zdrojů tepla, které jim připadají špinavé. Evropa je v tomto ohledu předskokanem, který se snaží zachránit svět před klimatickou změnou, ačkoliv další kontinenty zrovna nekooperují a zdá se, že jakékoliv snahy Evropanů zhatí jejich vyšší emise.

Levné a příjemné teplo

Každopádně, už na příští roky se počítá s ukončením spotřeby fosilních paliv. Ta mají být nahrazena těmi obnovitelnými. To už je dnes bráno jako fakt, na kterém se nemůže nic změnit. A tak je třeba napřít pozornost jinam. Tedy na topení dřevem.

Velká Británie nedávno odhalila nepříliš dobré zprávy o tom, jakým způsobem ovlivňuje topení dřevem v kamnech a krbech klimatické podmínky. Podrobná analýza odhalila, že zplodiny, které jsou produkovány při pálení dřeva, svou škodlivostí překonávají veškerý provoz na silnicích v zemi.

Řeč je zejména o částicích typu PM 2,5, jejichž hlavním zdrojem je právě spalování dřeva. Ty jsou velmi škodlivé pro lidský organismus.

Současná energetická krize neuvěřitelným způsobem zdražila plyn a elektřinu, a tak mnohým nezbylo, než sáhnout po dřevu, které sice také zdražilo, avšak ne takovým způsobem. Lidé tak mohou častěji využívat topení krbem nebo kamny, pokud je mají k dispozici. Taková výhoda však nemusí trvat dlouho.

Foto: Shutterstock

Velmi přísné limity

Spolková agentura pro životní prostředí v Německu už veřejně doporučila, aby lidé přestaly využívat kotle na dřevo a pelety. Je to právě kvůli tomu, že tyto zdroje tepla významně znečišťují ovzduší. Odborníci také zdůraznili, že klimaticky neutrální nejsou takové zdroje tepla, které nelze za krátký čas znovu obnovit. To pochopitelně dopadá také na dřevo, které vzniká kácením lesů, jejichž obnova trvá velmi dlouho.

Světová zdravotnická organizace také od letošního roku vydala nové limity, které připouštějí maximální znečištění ovzduší. Ty jsou nepříliš překvapivě přísnější než ty dosavadní, a to podstatně. V podstatě znamenají konec zdrojů, které emitují částice PM 2,5, tedy i kamen a krbů na dřevo.

Zatím není jasné, kdy by k zákazu topení dřevem mohlo dojít. Jisté ale je, že by šlo o velkou ránu pro všechny milovníky tepla z krbu, které je jen těžko nahraditelné.

Dalším problémem bude to, jak tyto zdroje tepla nahradit tam, kde zatím nejsou jiné alternativy. Doporučeny jistě budou obnovitelné zdroje v podobě solárních panelů a baterií, ale tato řešení jsou pro mnohé domácnosti cenově nedostupná.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lada
Lada
2 let

Treba zrejme sledovať politikov, aby to neschválili v nejakom tajnom nenápadnom jednaní. Poznáme, obzvlášť v CZ/SK, že sú toho schopní !!!
A jednoduchý, rádový človek bude už v jasnom, budúcom navýšení energií rázom v prdeli!

Last edited 2 let by Lada
Petr
Petr
2 let

Kamna nahradí solární panely,které od prosince do února nestačí dobít ani baterie?😁😁

Last edited 2 let by Petr
Marek
Marek
2 let

At mi sem nekdo skusi prijit a sahnout mi na moje kamna, prispendlim ho kusi k vratum!!!

Toscana
Toscana
2 let

Jak si uvaříme na solárních panelech? Jak mi zatopí a ohřejí vodu? Hlavně v zimě, když jsou zasypané sněhem nebo v noci

Tomáš
Tomáš
2 let

No bóóže. Tak nebudu topit dřevem, zatopím PETkama. 😉

Stanislava
Stanislava
2 let

No ja žiadaný krb nemám a možno nikdy mať nebudem, ale chcela by som mať.
Ale takúto blbinu som ešte nepočula. Keď únia zruší fabriky a zakáže autám jazdiť potom sa môžeme baviť o nejakých zákazoch. Oheň je zdrojom svetla a tepla čo svet svetom stojí a nikto mi nezakáže robiť oheň. To nám zakážu aj grilovať pretože je to na ohni???? No na takéto nápady rovno môžete zabudnúť. Toto ľudia rešpektovať nebudú ani za cenu pokút.
A hotovo. Zabudniteeeee!!!!!!!

Jitka
Jitka
2 let
Reply to  Stanislava

Přesně tak, mně nikdo nnedonuti, abych přestala topit dřevem! Nikdy!!!! Je to největší hovadina, jakou jsem kdy slyšela!!!

Stanislav
Stanislav
2 let

Včera jsem se odpoledne díval vzhůru k nebesům a v jednom okamžiku letělo po obloze 8 letadel a za každým krásná bílá stopa. Myslím že vodní pára to asi nebyla. Proč nikdo neřeší tyto znečišťovatele ovzduší a není jich málo. Ještě ten sajrajt padá z výšky na zem a pak se vám někdo snaží namluvit že vám prodává zaručeně bio potraviny. Jen plné sajrajtů z tisíců letadel které nám brázdí denně oblohu. Důležité je nám zakázat topit v krbu a nebo kamnech.

Pítr
Pítr
2 let
Reply to  Stanislav

Přesně tak. Až příjdou s tím, že je zničené ovzduší, vím na koho ukázat. A můžou zkusit mi něco zakázat nebo nařídit. To jsou miliony přeletů za rok a to nikoho netrápí, ať už se jedná o pouhý spad z motorů nebo chemický koktejl chemtrails.