Chystá se zákaz krbů, ale potichu. Padne tak poslední levný zdroj tepla pro domácnosti

Je to neuvěřitelné, ale i v současné těžko době mají někteří úředníci jako hlavní starost zákazy různých zdrojů tepla, které jim připadají špinavé. Evropa je v tomto ohledu předskokanem, který se snaží zachránit svět před klimatickou změnou, ačkoliv další kontinenty zrovna nekooperují a zdá se, že jakékoliv snahy Evropanů zhatí jejich vyšší emise.

Levné a příjemné teplo

Každopádně, už na příští roky se počítá s ukončením spotřeby fosilních paliv. Ta mají být nahrazena těmi obnovitelnými. To už je dnes bráno jako fakt, na kterém se nemůže nic změnit. A tak je třeba napřít pozornost jinam. Tedy na topení dřevem.

Velká Británie nedávno odhalila nepříliš dobré zprávy o tom, jakým způsobem ovlivňuje topení dřevem v kamnech a krbech klimatické podmínky. Podrobná analýza odhalila, že zplodiny, které jsou produkovány při pálení dřeva, svou škodlivostí překonávají veškerý provoz na silnicích v zemi.

Řeč je zejména o částicích typu PM 2,5, jejichž hlavním zdrojem je právě spalování dřeva. Ty jsou velmi škodlivé pro lidský organismus.

Současná energetická krize neuvěřitelným způsobem zdražila plyn a elektřinu, a tak mnohým nezbylo, než sáhnout po dřevu, které sice také zdražilo, avšak ne takovým způsobem. Lidé tak mohou častěji využívat topení krbem nebo kamny, pokud je mají k dispozici. Taková výhoda však nemusí trvat dlouho.

Foto: Shutterstock

Velmi přísné limity

Spolková agentura pro životní prostředí v Německu už veřejně doporučila, aby lidé přestaly využívat kotle na dřevo a pelety. Je to právě kvůli tomu, že tyto zdroje tepla významně znečišťují ovzduší. Odborníci také zdůraznili, že klimaticky neutrální nejsou takové zdroje tepla, které nelze za krátký čas znovu obnovit. To pochopitelně dopadá také na dřevo, které vzniká kácením lesů, jejichž obnova trvá velmi dlouho.

Světová zdravotnická organizace také od letošního roku vydala nové limity, které připouštějí maximální znečištění ovzduší. Ty jsou nepříliš překvapivě přísnější než ty dosavadní, a to podstatně. V podstatě znamenají konec zdrojů, které emitují částice PM 2,5, tedy i kamen a krbů na dřevo.

Zatím není jasné, kdy by k zákazu topení dřevem mohlo dojít. Jisté ale je, že by šlo o velkou ránu pro všechny milovníky tepla z krbu, které je jen těžko nahraditelné.

Dalším problémem bude to, jak tyto zdroje tepla nahradit tam, kde zatím nejsou jiné alternativy. Doporučeny jistě budou obnovitelné zdroje v podobě solárních panelů a baterií, ale tato řešení jsou pro mnohé domácnosti cenově nedostupná.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lada
Lada
1 rok

Svine! Ale že jedna medzikontinentálna nákladná loď má emisie ako 20.000 aút, a preváža sa zbytočne rovnaký tovar hore dolu, to isté kamióny to nikto nemerá emisie!!! Jednoduchý človek si prikuruje drevom a pripravuje sa na energetickú, ekonomickú apokalypsu, to vedia merať.

Iris
Iris
1 rok

Když bude lidem zima, budou topit tím, co bude, aby se zahřáli a čerta starého je bude zajímat nějaká vykonstruovaná ekologie.

Lada
Lada
1 rok
Reply to  Iris

Donútia nás pokutami!!! A to si píš, že sused suseda rád nabonzuje……

Last edited 1 rok by Lada
Soňa
Soňa
1 rok

By mě jen zajímalo jak nás k tomu chtějí donutit. To nám na plyn atd. Bubou dávat peníze? Tak to potom Joo.

Ivona
Ivona
1 rok

To snad není pravda? Za chvíli bude voda na příděl. A koupat by se budeme moci jen jednou týdně v sobotu nebo v neděli.😖

Ruda
Ruda
1 rok

Jako zakázat přírodní drevo kterým lidi topili od doby kamene je úsměvné. Nikdo jim neřekl že popel z vyschleho dřeva je vynikají hnojivo.

Miroslav
Miroslav
1 rok

Ty idioti už opravdu neví čím nám ten život ulehčit

Petr
Petr
1 rok

Až budu mít plat jako naše loutková vláda kterou si unie vodí na provázku tak jak potřebuje,tak mi to bude jedno.

Jaroslav Švanda
Jaroslav Švanda
1 rok

Jsou to neustále zákazy od lidí ,kteří vymýšlejí nesmysly ,aby jim nezrušili funkce ,je to neustále terorizování obyčejných poctivých lidí. Hlavní záměr těžby v lese není palivové dřevo samotné ,ale vetšinou důsledek ,,Nutných” výchovných zásahů do porostů ,kterým takto vzniká .A nebo sortimentací , vymanipulováním nekvalitního dřeva nehodící se pro kvalitnější využití .Jednoduše řečeno těžební zbytky. Takto podobně vzniká i dřevo k výrobě papíru. Už by bylo dobře ,aby přestaly probíhat tyto úřední a mediální masáže založené na neodbornosti.Ostatní zdroje nám vnucované nejsou také zcela ekologické.Tímto tempem si brzo neopečeme ani buřty.Ale vysocí uředníci ti ano ty svá pravidla porušují… Číst vice »

Lukáš
Lukáš
1 rok

Takže první nás donutí přejít z uhlí na pelety, které okamžitě zdraží z 4.30kč na 6.30kč a teď v nové sezóně zdrazili až na 11.30kč a nakonec zakážou i ty. To je paráda ne? Kotel na pelety stal i s montáží 160000kč. 30000kč jsme doplaceli k dotacím.
Tohle můžou vymyslet jen úředníci v Německu. Tam totiž mají 3x větší plat a i v dnešní době je jídlo a většina ostatních věcí levnější než u nás.

PAVEL
PAVEL
1 rok

Marně hledám už léta jediný důvod proč zůstávat v této unii