Chytří lidé dávají na okna sůl. Řeší tak jeden velký problém, který se objevuje hlavně v zimě

Sráží se vám vlhkost na oknech? Brzo se vám může v místnosti objevit plíseň a následně přijít i zdravotní problémy.

Pozor na přílišnou vlhkost

Hlavně ve starých domech, případně tam, kde jsou stará okna, se často objevují problémy s vlhkostí. Ta se drží hlavně kolem oken a později přechází do zdí. Jedním z viditelných znaků přílišné vlhkosti je kondenzovaná pára na oknech.

Dejte na okenní parapety sůl

Pokud se vám na oknech a kolem nich začíná držet vlhkost, neváhejte a začněte jednat. Ideální je zvolit nová izolovaná okna a zateplení. Ne vždy jde však takové kroky udělat hned. Jako řešení v nouzové situaci můžete použít obyčejnou kuchyňskou sůl.

Dejte jí velké množství do větších nádob a rozmístěte na parapety. Sůl do sebe nasaje hodně velkou část vlhkosti a nevpustí ji do místnosti.

Podobný trik můžete vyzkoušet například i ve vlhkých rozích místnosti – umístěte do nich misku se solí a nechte ji, aby vlhkost vysála.

Správná cirkulace vzduchu

V domácnostech, kde je problém s vlhkostí a plísněmi je vhodné dbát na správnou cirkulaci vzduchu. Nábytek byl mě být postaven dál od stěn, aby se za ním nemohly šířit plísně. Samozřejmostí je pravidelné větrání. Dále je také dobré nezakrývat okna závěsy a už vůbec ne těžkými závěsy, i ty totiž mohou problémy s vlhkostí zhoršovat.

Foto: Shutterstock

Nezhoršujete vlhkost v místnosti

Když už jsou místnosti tak dost vlhké, nejhorší, co můžete udělat, je vlhkost v nich ještě zhoršit. Například tím, že tam budete sušit prádlo. Na sušení prádla využijte sušárny, balkony či venkovní sušáky, ideálně pak sušičku, ale pokud je to jen trochu možné, nesušte ho v místnosti, kde vás trápí vlhkost.

Podobně může být problém třeba i sušení ovoce nebo hub.

Protiplísňové nátěry

V případě, že vás plísně v domě trápí hodně nebo se drží například v místnostech typu koupelna, je vhodné vybrat na stěny nátěry, které zdi proti plísním alespoň částečně chrání. Není to samospásné, ale je vhodné po takové ochraně proti plísním sáhnout.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments