Chytří lidé do odpadkového koše vyvrtají dva otvory. Je to skvělá vychytávka

Vynášení odpadků není oblíbená činnost. Naštěstí už na ně existují pytle, takže se nemusíme od popelnic vracet s prázdným košem domů, jako tomu bývalo dříve. Logicky se je ale snažíme naplnit co nejvíc, aby tyto naše cesty nebyly zbytečně časté.

Není neobvyklé, že se nám nacpaný pytel nedaří z koše vyndat. Kolikrát za něj taháme tak usilovně, že se bojíme, že igelit naše snažení nevydrží a protrhne se. To se stává, když se snažíme koš držet na zemi nohama a přitom z něj taháme igelit vší silou ven. Jinak bychom totiž zvedli do výšky celý odpadkový koš a nejen pytel, který v něm drží jako přibitý.

Váš koš potřebuje více vzduchu

V australském časopisu Handyman se objevil praktický zlepšovák, který tento problém vyřeší jednou provždy.  Popsané trable totiž způsobuje vakuum, které vzniká, když pěchujeme odpadky do koše. Vytlačujeme tím z něj veškerý vzduch a nový se tam nemá jak dostat. Když se potom snažíme pytel vytáhnout, vzduchové vakuum ho vtahuje zase zpět. A my se s ním vlastně jen přetahujeme. Čím je náš koš vyšší, tím větší je pak síla, která ho vtahuje nazpět. Podívejte se na přiložené video, situace v něm vám určitě nebude neznámá.

Foto: Shutterstock

Pomůže vám vrtačka i trubka

Chcete-li tuhle fyzikální výzvu překonat, musíte ke dnu koše nějaký vzduch doručit. Je váš odpadkový koš kovový a uvnitř se ukrývá nádoba z tvrdého plastu? Vyvrtejte do ní po obvodu několik ½ – 1 cm otvorů. Nejlépe ve výšce asi 2 cm ode dna.

Nechcete-li do koše vrtat díry nebo je-li plastový bez umělohmotné vložky, musíte vzduch k jeho dnu dopravit odshora. Jednoduše tak, že do koše vložíte mezi plast a igelit dutou trubku jako jakési potrubí. Měla by být natolik vysoká, aby dosáhla ode dna až nahoru a přitom nebránila uzavření koše. Může být z tuhého materiálu, jako je plast nebo pružného jako je gumová hadice.

Kapacita koše se vám tím zmenší jen nepatrně, ale vakuovému efektu na jeho dnu se vyhnete jednou provždy. I když bude váš pytel na odpadky nacpaný k prasknutí, postačí, když trošku zaberete a vyjede z koše jako po másle.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments