Chytří lidé přišli na to, jak se prachu na žaluziích zbavit najednou a velmi jednoduše

Žaluzie patří mezi jedno z praktických vybavení naší domácnosti. Chrání ji před ostrým sluncem, pomáhají udržovat příjemné klima a zamezují pohledům zvědavých očí. Pokud jste si je oblíbili, musíte vyřešit otázku, jak je účinně čistit. To je totiž jejich největší úskalí.

Dlouhá léta s námi

Ochrana v oknech v podobě žaluzií je využívána již dlouhá léta. Dříve byla podobná varianta využívána v harémech a v 16. století se začaly objevovat i v jižních částech Evropy. Z francouzského „jalousie“ neboli žárlivost pochází i současný název. Plnily svou funkci v domácnostech, kde ženy mohly střežit své soukromí, a žárlivý muž měl jistotu, že jejich poklady nebude nikdo další okukovat.

Důležitá je pravidelnost

Důležitým faktorem při dlouhodobé životnosti žaluzií a také jejich funkčnosti je péče. Na lamelách se usazuje prach, pyl a jiné částečky, které je třeba odstraňovat. Špatné čistění může vést, kromě nepěkného vzhledu, i ke zhoršení případných dýchacích obtíží. Žaluzie je třeba čistit především pravidelně. Vhodný je na to moment, kdy se rozhodnete umýt celá okna nebo při praní záclon, v případě, že je doma používáte.

Rychle a snadno

Pokud své žaluzie budete udržovat pravidelně, je jejich čištění relativně snadnou záležitostí. K odstranění nánosu prachu a pylu vám postačí kvalitní vysavač s nástavcem na čalounění. Nezapomínejte ho spustit na ten nejnižší výkon, v opačném případě by mohlo dojít k poškození. Žaluzie stočte tak, aby co nejlépe zamezily přístupu světla, tedy do polohy zataženo a vyluxujte je po jedné straně, následně postup opakujte i po otočení do opačné polohy. Nakonec je otočte do polohy otevřeno a očistěte i plošku, kde se vzájemně překrývají.

Foto: Shutterstock

Při velkém zašpinění

Nevěříte-li, že vysavačem odstraníte veškeré nečistoty, nebo jste žaluziím ještě před tím nevěnovali dostatek pozornosti, můžete je osprchovat.  Jejich odmontování snadno zvládnete. Před tím je nastříkejte směsí prostředku na nádobí a octa, kterou smícháte v lahvičce s rozstřikovačem. Směs nechte chvíli působit a opláchněte. Případné nečistoty můžete otřít vlhčeným ubrouskem. Vlastníte-li parní čistič, nebojte se ho použít místo sprchy, odstraní i stopy mastnoty. V takovém případě se můžete obejít bez použití jakéhokoli čističe.

Drobné nečistoty

Jemné nedostatky můžete čistit i během běžného fungování. Skvěle k tomu poslouží speciální kartáčky, které se na čištění prodávají a kterými proniknete do mezer. V případě, že neradi kupujete nové věci, oceníte perfektní vychytávku. Na ruku si navlečte starou ponožku a jemně jí navlhčete. Prach její pomocí snadno setřete.

Foto: Shutterstock, zdroj: House keeping

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments