Chytří lidé sypou do dřezu mouku. Až zjistíte proč, budete to dělat taky

Základní suroviny nás občas překvapí. Například mouka je velmi univerzálně, připravíme z ní snadno sladké i slané pečivo, a máme ji doma téměř vždy. Napadlo by vás využít ji i jinde než při vaření a pečení? V kuchyni stále zůstaneme, ale přesuneme se ke dřezu. Kuchyňský dřez se totiž může díky této surovině blýskat jako nový.

Směs na čištění dřezu

Do dřezu nebudete muset přidávat žádné speciální čističe. Je to snadné. Nejdříve smíchejte vodu s jedlou sodou v poměru 1:1 a dřez vyčistěte touto směsí. Opláchněte ho a vysušte. Pak do něj nasypte půl hrnku mouky a vydrhněte. Pak upláchněte vodou a důkladně vysušte. Dřez se bude překvapivě lesknout.

Mouka zabírá i na skvrny mastnotu

Zašlé a špinavé věci, nebo čerstvá mastnota z jídla na tričku? Nebudou potřeba hned speciální přípravky. Jako první volbu můžete vyzkoušet mouku. Stačí jen na pošpiněnou věc nanést mouku. Měla by mastnotu a špínu absorbovat. Oblečení pak vyperte běžným způsobem v pračce, mastnotu už na něm nenajdete.

Dá se využít i na zašlé hrnce

Namísto drhnutí silným čisticím prostředkem vyzkoušejte čištění moukou. Ze starých hrnců sice nové neuděláte, ale vrátíte jim lesk. Mouka má jemný brusný efekt, ale ne zase takový, abyste nádobí poškrábali. Proto jde o lepší variantu, než o hrubou drátěnku a písek.

Foto: Shutterstock

Jak se dá ještě využít mouka?

Zde výčet toho, co umí mouka v domácnosti, nekončí. Měla by fungovat i ve chvíli, kdy se chcete zbavit mravenců v domácnosti – stačí ji nasypat do míst, kde mají své oblíbené cestičky. S pomocí mouky nahradíte i modelovací hmotu pro děti – smícháte 4 hrnky mouky, 1 hrnek vody, lžíci oleje, potravinářské barvivo a ¼ hrnku soli. Vznikne vám úžasná modelovací hmota a můžete tvořit. Nespotřebovanou hmotu můžete uchovávat v lednici. Když ji budete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, vydrží i několik týdnů.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Reaguji určitě si do odpadu drezu nesypte mouku. Mouka nabotná a ucpe vam dřez. Pro čištění dřezu používám ocet s jedlou sodou. A pročištění odpadu sifonu nasypu jedlou sodu dam vařit vodu s octem a zaleju. Krasně to probublá a pročistí usazeniny. Náhrada místo připravku (krtek).

Sven01
Sven01
1 rok

Ano, toto odporucam a predtym este zohnatnejakeho krktkovaca co vam ten krasne nablyskany drez precpe.