Chytří lidé začali do pračky dávat ocet. Důvod je přeci jasný a výsledek úžasný

Bílý ocet se považuje za dostupný a účinný zázrak pro praní prádla. Je vhodný pro změkčení tkanin, dezinfekci, bělení, rozjasnění barev a čištění pračky. Stačí jej do ní jednoduše nalít a máte vyhráno.

Jaký ocet zvolit?

Bílý ocet, také známý jako bezbarvý nebo bílý destilovaný ocet, je kvasný lihový ocet s koncentrací 10 %, který není barvený ani ochucený jako běžný kuchyňský ocet kvasný lihový s koncentrací 8 %. Jeho hlavním použitím je konzervace potravin, ale také se vyznačuje jako levný, účinný a biologicky snadno odbouratelný čisticí a dezinfekční prostředek. Právě ten je ideální k použití při praní prádla.

Namočte do octa nové oblečení

Před prvním použitím je vhodné nové oblečení, ručníky nebo povlečení na několik minut namočit do roztoku kvasného lihového octa a vody v poměru 2 díly octa na 1 díl vody. Poté je vyperte a vymáchejte. Tento postup pomůže dezinfikovat a očistit prádlo od bakterií, prachu, pachů a dalších nečistot, které se do něj mohly dostat během skladování nebo prodeje. Navíc prádlu zajistí stálost barev a zabrání barvení ostatních kusů prádla. Můžete také použít ocet jako předpírku při praní v pračce.

Barvy nevyblednou

Přidáním asi 100 ml octa do prádla při každém praní (do přihrádky pro předpírku i do aviváže) můžete chránit barevné oblečení před vyblednutím způsobeným opakovaným praním a zajistit, aby tmavé barvy (například černá), zůstaly syté a lesklé.

Foto: Shutterstock

Nahraďte aviváž

Dříve se ocet používal ke změkčení tvrdých tkanin, ale dnes se k tomu používá aviváž. Nicméně ocet je stále užitečný pro změkčení prádla, odstranění žmolků, zbytků prášku na praní a statické elektřiny. Chcete-li použít ocet jako aviváž, přidejte asi 100 ml do přihrádky určené pro aviváž v pračce. Množství octa se může lišit podle objemu pračky. Jakmile prádlo uschne, nemělo by být cítit po octu. Pokud se nechcete vzdát aviváže, můžete ji kombinovat s octem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
1 rok

Ocet místo aviváže používám už dlouho. Pro vůni přidávám pár kapek parfému.