Začalo velké navyšování důchodů. Kolik dostanete vy?

Důchodci zažívají z hlediska navyšování penzí opravdu skvělé časy. V loňském roce se důchody navyšovaly rovnou třikrát, což je naprosto bezprecedentní. Mělo to však souvislost s inflací, šlo v podstatě o dorovnání důchodů do nové cenové hladiny. Pravdou ale také je, že žádné jiné skupině obyvatel se nic podobným způsobem nedorovnávalo. Senioři tedy získali značnou výhodu.

Finanční vzpruha

Jako by to nestačilo, začátkem tohoto roku začíná svého druhu největší navyšování důchodů v historii. Kromě standardní valorizace, která v průměru činí nemalých 800 korun, se zejména ženy mohou těšit na značné přilepšení.

Za každé vychované dítě totiž dostanou takzvané výchovné. To činí 500 korun za každé dítě. Pokud má tedy někdo tři nebo čtyři děti, může se těšit na značnou finanční vzpruhu. Nejde přitom o jednorázový příspěvek. O tuto částku se důchod navýší už trvale a bude se také jako takový dále valorizovat.

Narovnání rozdílu

Nutno dodat, že tato novinka míří správným směrem. Do značné míry totiž uzavře rozdíl mezi důchody mužů a žen. Zatímco muži se ve většině případů o děti nestarali a mohli se věnovat svým kariérám, což vyústilo ve vyšší penze, ženy zůstávaly dlouho na rodičovské dovolené a nemohly tak pracovat. To potom vede i k nižšímu důchodu.

Výživné bude automaticky přiznáno ženám, které do důchodu vstoupily dříve díky počtu vychovaných dětí. Vyplaceno bude už s lednovým důchodem. Formou doplatku ho dostanou i ženy, které do starobního důchodu vstoupily z důchodu invalidního. Ve výjimečných případech může o výživné požádat také muž, pokud děti vychovával. To je však třeba doložit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Kapsy si napakují státem hýčkaní starobní důchodci-milionáři s nadprůměrnými starobními důchody, kteří při valorizacích dostávají přidáno v řádu tisíců, ač jsou nejméně sociálně potřební. Naopak lidé se starobními důchody pod devět tisíc korun dostávají přidány v rámci valorizace částky v řádu desetikorun, ač jsou nejpotřebnější a desetikorunové valorizace nemohou pokrýt náklady rekordní inflace. Stát si hýčká milionáře a chudé lidi vhání do tenat bezdomovectví. Proto bych si nedovolil vysmívat se důchodcům. Nikdo z mladých si nedovede představit s jakými problémy zápasí lidé staří, nemocní a osamocení s minimálními důchody, které vláda tlačí na ulici.

Sasanka
Sasanka
1 rok

OPRAVDU TRAPNÉ..JÁ SE OPRAVDU O DŮCHOD NEPROSILA,ALE VYOPEROVALI MI OHRANIČENY NADOR A DEKUJI KAŽDÝ DEN ŽE ŽIJU.JEN BY JEŠTĚ NAŠE VLÁDA NEMĚLA DĚLAT ROZDÍL MEZI PID 3.ST. A STAROBNIM DŮCHOD…PROMIŇTE, ALE JE TO HOLÝ FAKT DOPLATKY ZA LÉKY A VŠECHNY NAKLADY MÁME STEJNÉ JAKO ST.DUCH. A CO NA TOM JE NEJHORŠÍ NIKDO Z NÁS NEVI KDO MÁ ONKO DIAGNOZU,RS SKLEROZU,ČI PODOBNOU NEMOC ZDA SE VŮBEC STAROBNÍHO DŮCHODU DOŽIJE.

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
1 rok

Důchodce nechte v klidu, peníze si zaslouží za roky práce. Jestli si někdo parkuje kapsy. Tak vláda a poslanci.Okolik tisíc korun si zvyšují platy. Oni ať si sami sáhnou do svědomí.

Jirkova.Ivana.@seznam.cz
Jirkova.Ivana.@seznam.cz
1 rok

Já budu fakt napakována mám důchod 9.000,- dostanu 1000,.vychovala jsem 2 děti a na důchod dostanu přidáno 300,- fakt mám balík nechcete si ho se mnou někdo vyměnit

Milan
Milan
1 rok

Redaktorka je mimo realitu. Dal bych jí můj důchod 14 000kc . Po zaplacení poplatků a td. by byla ráda že jí zbyde na rohlíky. Bydlím v paneláku a chodím na brigády abych měl trochu na přilepšenou. Redaktorka tohoto článku je opravdu K…a

Šogi
Šogi
1 rok

Přestaňte se navážet do důchodců,až budete mít tolik let odpracovaných jak oni si ten důchod neužijete, přestaňte camrat a začněte hned makat, závistivci…

Milan
Milan
1 rok
Reply to  Šogi

Máte naprostou pravdu.