Cibulové slupky mají úžasné využití. Nikdy je nevyhazujte, protože je to poklad

Oloupete cibuli, nakrájíte ji a slupky vyhodíte? Tak to je chyba. Cibulové slupky totiž obsahují antioxidanty, vlákninu, vitamín A, C a E. Budete překvapeni, kolik rozmanitých využití prachobyčejné cibulové slupky mají. Tak čtěte, a už je nikdy nevyhodíte.

Domácí hnojivo

Představte si, že existuje hnojivo, které je ekologické, levné a účinné. Cibulové slupky se mohou pochlubit obsahem draslíku, hořčíku, dusíku, vápníku, železa, karotenu a fytoncidů (rostlinná antibiotika), což z nich dělá ideální adepty na rostlinné hnojivo. Velkou sklenici o objemu cca 1 litr naplňte cibulovými slupkami, poté přesypte do ještě větší nádoby a zalijte 8 litry vody. Tento roztok nechte 24 hodin louhovat na tmavém, chladném místě. Nakonec ještě zřeďte s vodou v poměru 1:5. Výsledným roztokem můžete hnojit pokojové i zahradní rostliny.

Sprej proti škůdcům

Pokud vás trápí mšice, svilušky a molice, snadno se jich zbavíte pomocí spreje z cibulových slupek. Budete potřebovat celý kýbl slupek, k nim nastrouháte kostku tuhého mýdla, zalijete dvěma kbelíky vroucí vody a přes noc necháte louhovat na chladném místě. Nakonec opět zředíte s vodou v poměru 1:5. Přelijte do rozprašovače a jednou týdně po dobu jednoho měsíce postřikujte kritická místa a rostliny.

Čaj z cibulových slupek

Cibulový čaj dovede udělat zázraky s naším zdravím, hlavně pokožkou. Pomáhá v boji proti obezitě, snižuje krevní tlak a posiluje náš imunitní systém. Jak na přípravu takového životabudiče? Cibulové slupky 10-20 minut povařte ve vodě, poté přeceďte. A je to.

Foto: Shutterstock

Barva na vlasy

Cibulové slupky kromě výše zmíněného obsahují také síru, která pomůže skrýt vaše šediny. Navíc vyživí vlasové folikuly a podpoří růst vlasů. Výroba domácí barvy na vlasy je snadná. Cibulové slupky rozprostřete na pánev a začněte je „smažit“, dokud nezčernají nebo nezuhelnatí. Pak je rozemelte na hladký prášek, smíchejte s trochou gelu nebo oleje z aloe vera a naneste na vlasy. Nechte působit a pak důkladně vymyjte.

Vlasové tonikum

Pokud si na barvení netroufáte, můžete alespoň vyzkoušet domácí cibulové tonikum. Jednoduše povařte cibulové slupky ve vodě, dokud nezhnědnou. Po vychladnutí přelijte do skleněné lahvičky a aplikujte na pokožku hlavy stejně jako tonikum.

Využijte je při vaření

Cibulové slupky můžete opražit a přidat do některých pokrmů, dodají jídlu úplně nové aroma. Případně je vhoďte do vývaru, polévky nebo omáčky, nádherně barví, a dokonce mírně zahušťují. Po uvaření je nezapomeňte opět vyndat.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments