S čím v žádném případě nekombinovat hormonální antikoncepci?

Pro hormonální antikoncepci se rozhoduje mnoho žen a dívek díky vidině jednoduchého používání a především poměrně vysoké ochrany proti nechtěnému početí. Její užívání je ale spojeno s riziky, které jsou o to pravděpodobnější, pokud ženy hormonální antikoncepci kombinují s určitými potravinami či zlozvyky, které mohou způsobit zrušení její účinnosti.

S čím byste neměli kombinovat hormonální antikoncepci?

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, měli byste si dát pozor na její kombinaci s následujícími potravinami či zlozvyky, které by mohly být příčinou zhoršené účinnosti vaší hormonální antikoncepce, což by mohlo vést k nechtěnému otěhotnění.

Antibiotika

Pakliže vám budou vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu předepsána antibiotika, dobře si přečtěte jejich příbalový leták, ve kterém se dočtete, zdali náhodou nemůže daný lék snižovat účinky hormonální antikoncepce. Pravděpodobnost sice není až tak vysoká, nicméně určitá rizika tu přeci jen jsou.

Černé uhlí

K užívání černého uhlí se zpravidla uchylujeme ve chvíli, kdy nás trápí střevní potíže. Ačkoli právě s těmi nám živočišné uhlí může pomoci, co se hormonální antikoncepce týče, měli byste se mít na pozoru. Jednou z vlastností černého uhlí je schopnost nabalovat na sebe tělu nepřirozené látky a následně snižovat jejich vstřebávání – to platí i v případě antikoncepce, účinky se mohou v době, kdy žena užívá živočišné uhlí, výrazně snížit.

Kouření

Hormonální antikoncepci byste ve svém vlastním zájmu neměli kombinovat ani s kouřením, což je v dnešní době jeden z nejrozšířenějších zlozvyků. Mnoho žen, které kouří, si přitom vůbec neuvědomuje, že kombinace hormonální antikoncepce a kouření citelně zvyšuje riziko vzniku cévních mozkových příhod. Ne nadarmo se v posledních letech zvyšují statistiky, které zaznamenávají počet pacientek s krevními sraženinami.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments