Cirhózu jater nezpůsobuje jen alkohol. První příznaky vážné nemoci

Onemocnění způsobující vážné poškození jater, nejčastěji způsobené dlouhodobou konzumací alkoholu nebo hepatitidou. Játra sice rychle regenerují, po poškození ale nová tkáň neplní funkci jako dřív.

Příznaky cirhózy jater

Každodenní konzumace alkoholu nemusí být ani veliká. Nelze však odhadnout bezpečnou dávku. Nižší toleranci mají ženy. Další příčinou je infekční hepatitida B a C či nealkoholická steatohepatitida, tedy poškození jater tukem. Cirhózu vyvolávají i virové záněty jater, autoimunitní záněty, toxické látky, jedy, jako otrava muchomůrkou zelenou, některé léky nebo porucha odtoku žluči.

Příčiny cirhózy jater

Cirhóza se projevuje často až při narušení funkce jater a jaterním selhání. Předtím jde o nejasné projevy, jako je nevolnost a zažívací potíže. V pokročilejším stádiu vzniká žluté zabarvení kůže, očí a sliznic, jako u žloutenky. Jde o zvýšenou koncentraci bilirubinu, který játra už nedokáží zpracovávat.

Co je třeba sledovat

Mezi obtíže při poruše jaterních funkcí patří únava, nevýkonnost, malátnost, nechutenství, špatné trávení, nadýmání, zácpa či průjem. Zvětšená játra zvyšují nepříjemný pocit v břiše a tlak v pravém podžebří. Při poruše tvorby a vylučování žluči se objeví žluté zbarvení kůže neboli ikterus. Pak hubnutí, otoky kotníků a nohou, porucha srážlivosti krve, zvětšené břicho s tekutinou, krvácení z nosu, dásní a tvorba modřin. Rozšiřují se podkožní žíly na břiše, vznikají varixy v jícnu, krev se nečistí od škodlivin a působí na mozek. Objeví se zmatenost, změny chování či ztráta vědomí – jaterní kóma.

Léčba cirhózy

Provádí se jaterní krevní testy, ultrazvuk břicha, CT a histologické vyšetření vzorku jater. Často se řeší zhoršený průtok ledvinami, někdy je třeba vypustit tekutinu z břišní dutiny pomocí punkce. Při těžkém krvácení se podávají léky snižující tlak krve, nebo se provede endoskopický zákrok. Krajní možnost je transplantace jater. Na zhoršené krevní srážlivosti se dává vitamín K a na odvodnění diuretika. Z bylin ostropestřec mariánský, kořen smetánky lékařské a plody kustovnice. Cirhóze předchází zánik jaterních buněk a množení vaziva – fibróza. Pak nevratná přestavba jater – cirhóza.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments