Číslo, které vás uchrání před kožními infekcemi. Pod tento limit ve sprše nechoďte

Pokud se velmi rádi po náročném dni oddáváte horkému proudu vody ve sprše, což vás dokonale uvolní, dejte si pozor, jak dlouho sprcha trvá. Jistý limit byste neměli nikdy překročit. Stačí pár minut, abyste udělali maximum pro vaši pokožku a naopak jí neuškodili.

Kromě toho, že dlouhé chvíle ve sprše vám slibují vysoký účet za vodu, zdlouhavé sprchování, ale i příliš krátké, není prospěšné pro zdraví. V obou případech může následovat nežádoucí efekt na vaši pokožku.

Riziko kožních infekcí

Sprchování podporuje tvorbu přirozené bariéry pokožky, která působí jako ochrana před různými onemocněními, jak se píše na express.co.uk. Tato bariéra však nesmí být narušena, aby neztratila svou funkci. I proto je důležitý čas, který trávíte pod horkou vodou ve sprše, abyste zabránili vzniku kožních infekcí.

Foto: Shutterstock

Nebezpečí krátké sprchy horkou vodou

Farmaceut Abbas Kananejský upozorňuje, že by sprchování nemělo trvat méně než 5 minut, protože nemusí dostatečně očistit tělo a může přispět ke vzniku bakteriálních a plísňových onemocnění. Dermatoložka Dr. Esisiong Kaminskaová, MD vysvětluje, že bakterie a různé organismy, které žijí na naší kůži, tvoří běžnou flóru, což chrání naši pokožku před zraněním. Pokud se rovnováha naruší a pokožka dostatečně neomyje, dojde k přemnožení normální nebo zdravé flóry i vzniku tělesného zápachu a může to podle ní zvýšit riziko kožních infekcí.

Nebezpečí dlouhé sprchy horkou vodou

Pokud se sprchujete více než 15 minut a ještě k tomu horkou vodou, z pokožky odstraníte přírodní oleje v podobě mazu, póry se otevřou a vlhkost unikne, jak je uvedeno na healthline.com. Aby se vlhkost udržela v pokožce, ihned po sprše použijte tělový krém na bázi vody. Pozor by si měli dávat hlavně lidé se suchou pokožkou a ekzémem. Doktorka Anna Huancheová, MD doporučuje kratší a vlažné sprchy. Baylor College of Medicine ještě doporučuje se vyhýbat se horkým sprchám v zimě, protože teplo může poškodit povrch pokožky, což může vést k zánětu a zvýšení symptomů ekzému.

Foto: Shutterstock

Číslo, které vám prospěje

Sprcha by podle farmaceuta měla trvat 8 až 10 minut. Za tuto dobu se totiž pokožka dostatečně vyčistí a zároveň hydratuje. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí – CDC doporučují sprchu, která trvá přibližně 8 minut.

Foto: Shutterstock, zdroje: express.co.uk, healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments