Čištěním zubů ke zdravotním problémům. Odbornice upozorňuje, že základní rada je úplně špatná

Od dětství nás učili, že zuby si musíme čistit minimálně dvakrát denně a po dobu alespoň dvou minut. Co když ale toto pravidlo neplatí? Co když dvě minuty nejsou dost a čištění chrupu bychom se měli věnovat mnohem déle?

Čištění po dobu dvou minut je málo

Čištění zubů by mělo probíhat po dobu čtyř minut, a to pomalými krouživými pohyby. Mělo by být doplněno o vyčištění mezizubních prostor a vypláchnutí ústní vodou. Zároveň se vyhněte tomu, že budete čistit zuby vícekrát. Dvakrát denně je čištění zubů dostatečné, častější čištění vede k narušení zubní skloviny a výrazně dráždí zubní dásně, zejména v případě, kdy používáte bělící zubní pastu a kartáček s tvrdými štětinami.

Plak jako předzvěst zubního kazu

Plak na zubech je průhledný film, který obsahuje tisíce bakterií. Velké množství plaku v ústech podporuje vznik zubního kazu a trpí i zubní dásně. Delší čas při zubní hygieně odstraní plaku mnohem více, máte i šanci dostat se na mnohem hůře dostupná místa.

Foto: Shutterstock

Správná technika čištění zubů

Pro čištění zubů si vyberte kartáček s malou hlavou. Měl by mít měkká a rovná vlákna. Kartáčkem přejíždějte vždy z poloviny zub a z poloviny dásně. Na každém zubu provádějte minimálně deset krouživých pohybů. Zubní pasty používejte minimální množství, asi tolik jako velikost hrášku. Hlavní práci odvádí manuální čištění a ne pasta.

Alespoň jednou denně použijte mezizubní kartáček. Kartáček vám nesmí klást odpor, čištění nesmí být bolestivé. Pokud se vám kartáček nevejde do mezizubního prostoru, sáhněte po zubní niti.

V žádném případě nepoužívejte ústní vodu jako náhradu mechanického čištění. Ústní voda je pouze doplněk po kompletním vyčištění zubů.

Pokud si nejste jisti správnou technikou čištění zubů, oslovte dentální hygienistku a dozvíte se vše potřebné. Také vám pomůže vybrat vhodné pomůcky pro váš typ chrupu.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheConversation.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments