Špatná zubní hygiena nepoškodí jen zuby. Odnesou to i životně důležité orgány

Infekce z úst proniká do celého těla. Toxické látky napadnou orgány, hrozí otrava krve, infarkt, revma i rakovina. Používat správně zubní kartáček a pastu se tedy vyplatí ještě více, než jste si možná mysleli.

Pokud si čistíte zuby nepravidelně a nedostatečně, zajdete k zubaři až ve chvíli, kdy vás bolí zub, zanedbáváte pravidelné prohlídky a dentální hygiena je pro vás neznámý pojem, měli byste to změnit. Zubní kazy mohou způsobit mnoho zdravotních potíží, včetně rizika vzniku cukrovky, nemocí cév, srdce a rakoviny.

Zdravé zuby a dásně jsou prevencí zánětů

Zubní kaz je infekce poškozující zubní tkáň. Zanedbaná ústní hygiena způsobuje bakteriální infekci dásní, vaziva i kostí nesoucích zuby nazývanou parodontitida. Začíná usazováním zubního plaku i zubního kamene u dásní, krvácením dásní a končí ztrátou chrupu. Zubní kaz vás může ohrozit na životě i při operacích. Pokud infekce pronikne až do krve, způsobí otravu krve.

Několikanásobné riziko vzniku nemocí

Neléčené zubní kazy, potíže s dásněmi a parodontóza dvojnásobně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice, pětinásobně zvyšuje riziko diabetu a chronických respiračních onemocnění, sedminásobně zvyšuje riziko předčasného porodu, snižuje porodní váhu a imunitu novorozence a je jednou z příčin revmatoidní artritidy.

Riziko onemocnění srdce a plic

Prokázaný vliv mikroorganismů, které způsobují parodontitidu a záněty dásní byl prokázán u vzniku aterosklerózy, infarktu a poškození srdečních chlopní. Bakterie zesilují imunitní reakci organismu, také poškozují výstelku cév, podporují usazování cholesterolu v cévách a navíc zvyšují přilnavost krevních destiček. Infekce zubů způsobující zubní váčky a záněty dásní zvyšují riziko vzniku mozkové mrtvice a onemocnění plic. Negativně ovlivňují různá kožní a oční onemocnění.

Pozor na riziko vzniku rakoviny

Toxické organismy z úst mohou proniknout dál a vyvolat karcinogenní změny v buňkách trávicího ústrojí. U onemocnění parodontu se podle studií zvyšuje výskyt rakoviny až o 15 %. A to už byli z těchto studií vyloučeni všichni kuřáci. Především se jedná o rakovinu jícnu, jazyka, žaludku, slinivky, střev a konečníku.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.