Bolest dásní umí být nepříjemná. Vyzkoušejte červenou řepu a bylinky

Zdravé zuby a dásně vyžadují péči. Zkuste to pomocí bylinek a zeleniny, které vám pomohou od bakterií v ústech. Nemocné zuby a dásně totiž poškozují celý náš organismus a tělo vyčerpávají.

Kaz na zubu, kořen s váčkem, podebrané dásně a další infekce mohou být zdrojem vážných onemocnění. Může jít o funkční potíže očí, uší i nosu, vážné poruchy jater, žaludku i střev, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, otravu krve i artritidu.

Příčiny onemocnění dásní a zubů

K hlavním příčinám patří špatné stravovací návyky, zejména vysoká spotřeba bílého rafinovaného cukru a bílé mouky. Cukr v ústech způsobuje nadprodukci kyselin a bakterií, ty napadají zubní sklovinu a ničí minerální substance. Dojde k poruchám látkové výměny a naše tělo napadají mykózy.

Doplňte vitamíny a minerály

Pro pevnost zubní skloviny doplňte vitamin A, C a E a minerály vápník, hořčík, fosfor a měď. Pro správnou skladbu slin zase komplexní sacharidy obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, mrkvi, karotce, červené řepě i zelí.

Zelený čaj jako prevence

Pravidelné pití kvalitního zeleného čaje chrání naše zuby před zubním kazem. Rozhodující je obsah tříslovin obsažených v čaji.

Zubní pasta ze slézu

Prášek z kořene slézu dejte na mokrý zubní kartáček a vyčistěte zuby. Ústa nevyplachujte.

Hřebíček na bolavé zuby

Při bolestech zubů potřete dásně hřebíčkovým olejem, nebo jich několik rozžvýkejte v ústech.

Šťáva z červené řepy na bolavé dásně

Šťáva z řepy na záněty a krvácivost dásní. Pijte 1 dl čerstvé šťávy 3x denně alespoň po dobu 8 týdnů. Ústa si navíc 3x denně šťávou z řepy vyplachujte a pak ji vyplivněte.

Mrkvová šťáva na záněty

Mrkvová šťáva se používá jako kloktadlo při různých zánětech dutiny ústní, mandlí a aftech.

Aloe a netřesk pro regeneraci

Čerstvá šťáva z listů aloe vera, aloe aborescens nebo netřesku skalního působí hojivě na naše dásně. Stačí šťávou nebo rozříznutým listem potřít 3x denně dásně.

Protizánětlivá bylinná ústní voda

Vezměte vždy 1 díl šalvěje, heřmánku a 1 květů měsíčku lékařského a smíchejte. Lžíci směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a nechte ji 25 minut louhovat. Pak přeceďte a ráno i večer vyplachujte ústa.

Stahující hojivá bylinná ústní voda

Vezměte 2 díly šalvěje, 1 díl přesličky rolní a 1 díl máty, promíchejte, lžíci přelijte 2 dl vroucí vody a nechte 25 minut louhovat. Pak přeceďte a 2x až 5x denně důkladně vyplachujte ústa.

Ústní voda proti paradontóze

Vezměte vždy 1 lžičku šalvěje, dubové kůry, truskavce a květů měsíčku lékařského. Dejte do půl litru vody a nechte za studena 12 hodin macerovat. Ráno přiveďte k varu a nechte 20 minut louhovat. Pak vyplachujte 2x denně ústní dutinu.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments