Cítíte se unaveni? Nekvalitní spánek způsobuje i špatně vyprané povlečení kvůli jedné časté chybě

Přemýšlíte, proč se každé ráno probouzíte tolik unavení? Pokud jste si jistí, že jste odstranili veškeré rušivé elementy, které mohou za nekvalitní spánek, například káva v pozdějších hodinách, stres před spaním, tučné nebo sladké jídlo chvíli před spaním, koukání do telefonu, tabletu či počítače a mnoho jiného, na vině může být něco banálnějšího. A tím je vaše postel. Jen si vzpomeňte, kdy jste naposledy měnili povlečení? Právě ono ložní prádlo může způsobovat nekvalitní spánek. 

Dlouho neprané lůžkoviny mohou způsobovat alergie

Jestliže jste alergik, s častým měněním lůžkovin nemeškejte. Malým broučkům, kteří jsou zahlédnutelní pouze mikroskopem, se říká roztoči a jsou přímo hrozbou pro lidi trpící alergiemi. Způsobují celoroční alergie, kýchání, kašel a astma. V lůžkovinách i matracích se roztočům přímo daří, protože právě tady mají svou bohatou potravu. Milují vaši odumřelou kůži, vlhké prostředí a teplo, z toho důvodu se jim tu tolik líbí.   

Mimo roztoče, se mohou v polštářích, peřinách, a především matracích objevovat plísně, proto je tolik důležité dbát o čistou postel, každý den nechat peřinu vyschnout a neustýlat ji ihned po probuzení. Říkáte si: „Nemám alergii, nemůže mě tři měsíce neměněné povlečení nijak ublížit.” Bohužel vás ale musíme zklamat, protože u některých jedinců, může neustálé vystavování alergenů vyvolat novou alergickou reakci. Můžete postřehnout kýchání, rýmu, ucpaný nos, červené oči, svědění očí, nosu, hrdla, nebo kašel. 

Nejen nekvalitní spánek, ale i vyrážka

Možná jste také postřehli změny na vaší kůži. Například červené hrbolky, vyrážku nebo zhoršení atopického ekzému. Pokud jste takový výskyt zaznamenali, přemýšlejte nad tím, kdy naposledy jste měnili ložní povlečení. Plísně a jiné choroboplodné zárodky mohou způsobovat alergickou kožní reakci, která se projeví výše zmíněným způsobem. Dávejte si také pozor na to, v čem své povlečení perete. Pokud jste ekzematik nebo se vám na pokožce již nějaká dermatitida objevila, perte ložní prádlo v šetrném pracím prostředku. 

Povlak na peřinu a na polštář, zároveň s prostěradlem, byste měli prát nejlépe jednou za čtrnáct dní. Pokud jste alergik, perte vše častěji. / Foto: Shutterstock

Jak často bychom tedy měli lůžkoviny měnit

Ještě bychom rádi prozradili něco málo o tom, jak často je vhodné povlečení a peřiny s polštáři prát. Rozhodně nestačí, když povlečení vyměníte jednou za měsíc či dokonce jednou za tři měsíce. Povlak na peřinu a na polštář, zároveň s prostěradlem, byste měli prát nejlépe jednou za čtrnáct dní.

Pokud máte pod prostěradlem chránič matrace, což je naprosto skvělé, protože tak svou matraci chráníte, vyperte jej jednou za tři měsíce. Polštáře a peřiny je dobré odnést do čistírny nebo dát vyprat do pračky jednou za půl roku. Na druhou stranu, pokud jste alergik, perte povlečení, chrániče a samotné přikrývky častěji.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments