Zanesené plíce netrápí jen kuřáky, ale špiní se i nekuřákům. Tyto bylinky je dokáží vyčistit

Se zanesenými plícemi se mohou potýkat kuřáci, lidé pravidelně vystaveni znečištěnému ovzduší, osoby s chronickými onemocněními dýchacích cest. Podle Světové zdravotnické organizaci ročně kvůli újmám způsobeným znečistěným ovzduším zemře 4,2 miliony lidí. Dobrou zprávou je, že plíce jsou samočisticím orgánem, takže jakmile přestávají být vystaveny znečišťujícím látkám (např. cigaretovému kouři), začnou se samy uzdravovat. Vytvoří se hlen, který zachycuje mikroby a patogeny. Tohoto hlenu se dá specifickými technikami zbavit. Ty přispějí také k celkovému otevření dýchacích cest a navýšení kapacity plic.

Jakými přirozenými způsoby vyčistit plíce

V prvé řadě pečujte o vzduch doma. Vyčistěte všechny filtry a ventilátory, zbavte se vonných předmětů, v případě potřeby si pořiďte i čističku vzduchu. Snažte se trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a provozujte aerobní aktivity (chůze, běh, cyklistika, plavání). Velmi účinná je také inhalace. Vodní pára napomáhá otevření dýchacích cest a uvolnění hlenu. Toho se můžete zbavit také kontrolovaným kašlem (zkonzultujte správnou techniku s odborníkem) nebo jeho stékáním za pomoci gravitace. Položte se například na záda, vypodložte se polštáři tak, ať máte hrudník níž než boky. Nadechujte se nosem, vydechujte ústy. Výdech by měl trvat dvakrát déle než nádech.

Některé potraviny a nápoje obsahují protizánětlivé antioxidanty. Díky nim se vám bude lépe dýchat. Jde například o kurkumu, třešně, borůvky, olivy, vlašské ořechy, fazole, čočku, brokolici a také hořkou čokoládu. Plicím velmi prospívá také vitamin D. Ten nejlépe získáte z živočišných produktů jako je losos, sardinky nebo vejce.

Foto: Shutterstock

Které bylinky jsou pro plíce prospěšné

Pro detoxikaci plic nejlépe poslouží zázvorový čaj. Zázvor oloupejte, nastrouhejte a nechte čtvrt hodiny vařit ve vroucí vodě. Poté sceďte a dochuťte medem a citronem. Také plicník lékařský byl dříve používán při léčbě onemocnění plic pro jeho schopnost regenerovat sliznici a zmírňovat zánět. Lžičku sušeného plicníku zalijte horkou vodou, nechte čtvrt hodiny louhovat. Pijte třikrát denně po dobou dvou až tří týdnů. Pití tohoto čaje není vhodné pro malé děti a těhotné ženy. Naopak zcela bezpečným nápojem pro všechny je mátový čaj. Máta uvolňuje dýchací cesty a snižuje tvorbu hlenu. A nezapomeňte ani na čaj zelený. Nedávná studie z Koreji sledující více než 1000 dospělých prokázala, že lidé, kteří vypili alespoň dva šálky zeleného čaje denně mají lepší funkci plic než ti, kteří nepili žádný.

Ideálními pro detoxikaci plic jsou čaje ze zázvoru, plicníku lékařského nebo máty. / Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments