Dá se vyjít s platem 40 tisíc měsíčně?

V současné době se mění nejrůznější pořádky, které zde platily dlouhodobě. Jednou z nich je cenová, ale také platová úroveň. Obrovská inflace, která navíc nepolevuje, způsobila, že se nám v ekonomice usídlily úplně jiné částky za běžné služby a zboží a spolu s nimi také odlišná očekávání.

Tohle už si nekoupíme

Cestou úspor lze cenovému tlaku vzdorovat pouze po omezenou dobu. Potom si člověk jednoduše řekne, že bere příliš málo a musí požádat o navýšení platu. Pakliže mu není vyhověno, musí si najít jinou práci, kde mu dají více. Právě to teď Čechy čeká opravdu ve velkém. Narazili totiž do limitů svých rodinných rozpočtů, které už jim jednoduše nevycházejí.

Ještě donedávna byl jako slušně vydělávající brán ten, kdo si přišel na 40 tisíc korun hrubého měsíčně. Dnes se na takový plat sice dostali mnozí ti, kteří si ho dříve přáli, jenže zjišťují, že jsou opět pozadu, protože cenový vývoj je prostě předběhl.

Za loňský rok přesáhla inflace 15 % a letos se očekává minimálně dalších 10 %. Spolu s rokem 2021 už jsme tak na více než třiceti procentech za pouhé tři roky. Pokud by váš plat na začátku roku 2021 činil 40 tisíc korun, znamená to, že za tři roky přijdete o třetinu, tedy nějakých 12 tisíc korun. Rázem to je, jako byste vydělávali 28 tisíc korun, ačkoliv na výplatní pásce máte stále stejné číslo. Reálně už si za něj ale zdaleka nekoupíte tolik a budete mít problém poplatit své výdaje.

Foto: Shutterstock

Je potřeba více peněz

Oficiální inflace je navíc jedna věc, ale to, co lidé skutečně cítí a platí, je věc druhá. Bohužel platí, že ty nejnutnější výdaje v podobě energií, hypoték nebo potravin zdražily ještě podstatně více. “Jde to skutečně rychle. Jednoznačně pociťuji, jak se peníze znehodnocují. Vydělávám sice 40 tisíc hrubého, na účet mi přijde 32 čistého, jenže co jsem před dvěma lety v pohodě poplatil, teď už nedávám. Musel jsem si najít druhou práci,” říká pan Milan, který působí primárně jako obsluha stroje v mladoboleslavské automobilce. Mimo své směny teď působí také jako příležitostný opravář.

Vlastně nejsme svědky ničeho jiného než ukázkového působení vysoké inflace. Vzhledem k tomu, že už tu je s námi třetím rokem, začíná se skutečně projevovat a páchat velké ekonomické škody. Česká národní banka sice má nástroje, jak ji krotit, ovšem z neznámého důvodu nekoná.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan64
Milan64
1 rok

Prosím? Mám 18000…důchod. Není nĕkde chybička? Ať jdou všichni do p…..e.

Petr
Petr
1 rok

Dobrý den, jsou opravdu drzí, někdo má polovinu.

Andrea Beresova
Andrea Beresova
1 rok

Kdybych brala čtyřicet tisíc měsíčně tak si piskam ale mám jen dvacet tisíc měsíčně co mám dělat a nestěžuju di

Miroslav
Miroslav
1 rok

Děkujeme Pražákům, Brňanům že nám zvolili bruselsko ukrajinskou vládu.