V Česku zkrachovala firma Botas

Pokud jste si mysleli, že nic horšího než loňský rok nás potkat nemůže, a to už proto, že se situace zdánlivě začala zlepšovat, máme pro vás bohužel špatné zprávy. Ekonomická situace je stále velmi špatná, země stále směřuje do recese a zřejmě nás čeká několik hubenějších let.

Opravdu těžká situace

České firmy přitom byly zvyklé na dobu prosperity a tak také fungovaly. Díky tomu jsme se mohli těšit z rekordně nízké nezaměstnanosti, protože se dařilo skutečně každému, kdo začal něco dělat. Jenže to se mění. Některým firmám to jednoduše přestane vycházet, budou muset omezit provoz nebo dokonce zavřít a své zaměstnance pochopitelně propustí.

Jak by to mohlo vypadat, ukázala hned zkraje roku společnost Botas, která patří, respektive patřila k nejtradičnějším výrobcům obuvi v České republice. Jak informoval majitel firmy, výroba značky ve Skutči na Chrudimsku už byla ukončena a bude probíhat pouze doprodej skladových zásob.

Zatím není zcela jasné, zda náhodou nepřežije alespoň samotná značka Botas, která má slušné jméno. Bohužel ale už půjde jen o logo bez jakékoliv návaznosti na tradiční výrobu. Právě v okolí Skutče se přitom tradice obuvnictví pěstuje stovky let. A právě tam značka v roce 1949 vznikla, ještě pod názvem Botana. V Československu se stala doslova synonymem pro sportovní obuv, o což se zasloužili také sportovci, kteří ji používali.

Foto: Shutterstock

Definitivní konec

Po revoluci měla značka problémy a věnovala se spíše zakázkové než vlastní výrobě. Dokázala však přežít a nakonec si své místo na slunci našla. V posledních letech se jí dařilo a přicházela s velmi zajímavými kolekcemi. Podle všeho to ale nestačilo.

Část zaměstnanců tohoto tradičního podniku už byla propuštěna a tu další to nejspíše v nejbližší době čeká. Nedá se totiž očekávat, že by si je případný nový majitel značky ponechal. Není ani jasné, zda bude značka prodána do českých nebo zahraničních rukou, jestli tedy vůbec někomu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments