Co musíte udělat dva týdny před vysazením brambor. Většina lidí na to zapomene a úroda pak za moc nestojí

Jestli se chystáte sázet brambory, pak máte v těchto dnech už nejvyšší čas. Ideální je pro to totiž přelom dubna a května. Domácí výpěstky jsou to nejlepší, co můžeme pro svou kuchyni, své zdraví, ale i svou peněženku udělat a na pěstování brambor není nic těžkého. Tak pojďme do toho!

Sázejte naklíčené brambory

Brambory se dají sázet i nenaklíčené, to je pravda, ale pokud je necháme předem naklíčit, máme mnohem větší šanci na úspěch. Proto je dobré začít s přípravou o pár týdnů dříve a nechat si brambory naklíčit.

Pro klíčení vybíráme sadbové brambory – takové, které jsou na první pohled zdravé a pěkné. Necháme je na přiměřené teplém a světlém místě. Během pár týdnů by se měly začít objevovat první klíčky.

Šup s bramborami do řádku

Zmiňovali jsme, že se brambory mají sázet na přelomu dubna a května, je ale pravda, že v posledních letech bývají jara studená, a proto si můžeme dovolit počkat až do pozdějšího května. Půda by rozhodně neměla být zmrzlá a ani příliš vlhká, potřebujeme, aby se v ní bramborám dobře dařilo.

Foto: Shutterstock

Sázení brambor je hotové za chvilinku

Samozřejmě záleží na tom, kolik brambor se rozhodnete vysázet, ale pokud máte jen nějaký menší záhon na zahrádce, bude to za hračka.

Je dobré, když půdu, kde chceme brambory pěstovat, dopředu vylepšíme hnojivem. Bramborám se v ní pak bude samozřejmě lépe dařit.

Připravíme si brázdy: dbáme na to, aby byly dostatečně hluboké, aby nám nějaký déšť brambory nevyplavil, a také přiměřeně daleko od sebe. Brambory sázíme do řádku klíčky nahoru a tak, aby od sebe měly zhruba čtvrt metru. Pokud bychom je nasázeli příliš blízko, budou mít menší hlízy a některé se možná neuchytí.

Když jsou všechny brambory v řádku, zahrneme je a necháme přírodu, ať pracuje. V případě neobvyklého sucha je dobré jim občas dopřát vláhu, pokud však panuje na srážky standardní jaro, stačí zalévat až když se tvoří poupata.

Naše tvrdá práce na zahrádce pak bude v létě odměněna vynikajícími domácími bramborami.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Příroda se na vás vykašle, pokud jí trochu nepomůžete – v té zázračné péči o brambory vám chybí jedna podstatná věc, která výrazně zvyšuje úrodu – a to postupné přihrnování zeminy k rostoucím rostlinám.
Brambory jsou jedna z mála plodin, které můžete vysazovat přímo do hnoje – lepší než kompost je slamnatý hnůj králičí a slepičí – nejlepší je hnůj cca 3 – 6 měsíců odleželý.
Brambory se mají sadit až když kvete střemcha – moudrost našich babiček. Střemcha už u nás kvete asi týden…