Je plat 40 tisíc měsíčně v dnešní době ještě dostatečný?

Letošní rok byl důkazem toho, jak rychle se mohou některé věci měnit. Například platová úroveň. Zatímco ještě relativně nedávno byli zaměstnanci vydělávající kolem 40 tisíc korun bráni jako nadstandardně ohodnocení, dnes už tomu tak ani zdaleka není.

Slušný výdělek? Ale kdeže…

Je to pochopitelně dáno značnou inflací, která Českou republiku sužuje. Oficiálně teď přesahuje 16 %, ovšem jen díky započtení krátkodobého úsporného tarifu, jinak by byla už téměř dvacetiprocentní.

Navíc se nepotvrdily předpoklady, že inflace bude pouze krátkodobá. Dnes už se otevřeně počítá s tím, že zvýšená zůstane delší dobu a není vyloučeno, že ani v příštím roce bude vysoko nad deseti procenty.

Potom je také třeba říct, že průměrná inflace je jedna věc. Ta pociťovaná potom druhá. A právě pocitově je zdražování ještě mnohem citelnější. Například potraviny mnohdy zdražily o desítky procent, klidně i o sto procent, pokud se bavíme o vejcích nebo cukru.

Kdo tak měl loni plat 40 tisíc korun a nebyl mu navýšen, dostává se do problémů. “Ano, vydělávám čtyřicet tisíc. Moje okolí si myslí, kolik to není peněz, ale ve skutečnosti dostanu na účet 32 tisíc korun čistého. To bylo dobré před rokem, teď už jsme úplně někde jinde,” říká pro server AAzdravi.cz pan Lukáš, který pracuje jako dispečer stavebního stroje.

Foto: Shutterstock

Stejné, přitom úplně jiné peníze

Poukazuje na skutečnost, že dvacetiprocentní inflace z jeho reálného příjmu značně ukrojila. Jeho zaměstnavatel si nemohl dovolit navýšení platu, naopak musel propouštět. Pan Lukáš si práci udržel, ovšem co reálně bylo před rokem 32 tisíc korun, je dnes bez šestnácti procent oficiální inflace 27 tisíc.

Lidé se navíc postupně dostávají do existenčních potíží. Energie zdražily několikanásobně, a když musí někdo řešit třeba refixaci hypotéky, je to obrovský problém.

Bohužel i nadále se tak dají čekat bouře nespokojených občanů v ulicích, které dost možná ještě zesílí, protože někteří lidé začínají být skutečně zoufalí.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Doubrava
Jana Doubrava
1 rok

Delate si pr…? 40 mesicne nemam ani nahodou, bydlim v najemnim byte a vyjit musim. Na co stezujete ‘chudačci’

Petr2022
Petr2022
1 rok

No jo, stat pro obcany CR penizky nema, setri na nas kde se da ale jinym narodnostnim obcanum rozdavaj miliardy, ktere bude splacet cesky obcan.
Oni nemusi platit ani za byt a ani za jine. A to co mame (20.000 kc) maji jen sami pro sebe….

Jana
Jana
1 rok

Žiji sama ,mám dvacet tisíc..kdybych měla čtyřicet,tak si vůbec nestěžuju.Vetsina obyčejných lidí takové peníze vůbec nemá a to mají malé děti..kde na to chodite

Ester
Ester
1 rok
Reply to  Jana

Moje řeč

Petrzelka88
Petrzelka88
1 rok
Reply to  Jana

Jsem téhož názoru..mám to přesně takhle…mám dítě,jsem sama a vydělám kolem 22 000 čistého…to mam vysokou školu.

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Jana

Přesně to jsem taky chtěla napsat! Samoživitelka s platem polovičním.